Na Zamku Piastowskim trwają Raciborskie Dni Nauki i Techniki

Arktyka, wyprawy polarne czy Spitsbergen – tegoroczna odsłona Raciborskich Dni Nauki i Techniki dotyczy tematyki polarnej. Zobacz fotorelację.

- reklama -

27 października na Zamku Piastowskim rozpoczęły się już po raz dziewiąty Raciborskie Dni Nauki i Techniki.  Symbolicznego otwarcia wydarzenia dokonał Robert Myśliwy, naczelnik wydziału edukacji w Urzędzie Miasta Racibórz. – Jak patrze na uśmiechnięte twarze naukowców to trochę Państwu zazdroszczę pracy i dobrego nastroju – nadmienił Robert Myśliwy. Dodał również, że zawsze chciał być naukowce, lecz został urzędnikiem w dodatku przynudzającym. Zachęcił także młodzież do korzystania z skarbnicy wiedzy prelegentów, ponieważ może dzięki nim wybiorą inną drogę zawodową.

 

Rozpoczęły się IX Raciborskie Dni Nauki i Techniki

zobacz więcej zdjęć >> Na Zamku Piastowskim trwają
Raciborskie Dni Nauki i Techniki >>

 

Celem organizowania Dni Nauki i Techniki w Raciborzu jest przede wszystkim poszerzenie horyzontów naukowych młodzieży oraz zachęcenie ich do możliwości wybrania drogi zawodowej również w technicznych i naukowych kierunkach. Jan Kalabiński zainaugurował tegoroczną edycję imprezy prelekcją dotyczącą Śląskiego Obserwatorium Geofizycznego w Raciborzu. – Mamy skarb nauki – podkreślił Jan Kalabiński.

 

IX Raciborskie Dni Nauki i Techniki 2016 Fotorelacja

zobacz więcej zdjęć >> Na Zamku Piastowskim trwają
Raciborskie Dni Nauki i Techniki >>

 

Obserwatorium działa w Raciborzu od 1927 roku. Zostało założone przez niemieckiego profesora Carla Mainkę. Kierował nim aż do śmierci w 1943 roku. Wyposażono je w zaprojektowane przez profesora sejsmometry, których wykonanie zlecono firmie Bosh. Zgromadzonej w murach Zamku Piastowskiego publiczności pierwszy prelegent naznaczył sylwetkę pierwszego założyciela Obserwatorium w Raciborzu.  – Była to wielka osobowość – dodał.  Zabytkowe aparaty sejsmiczne, znajdują się w raciborskim obserwatorium, które pomimo upływu lat wciąż prowadzi badania.

 

Raciborskie Dni Nauki i Techniki 2016

zobacz więcej zdjęć >> Na Zamku Piastowskim trwają
Raciborskie Dni Nauki i Techniki >>

 

Tegoroczne Dni Nauki i Techniki dotyczą tematyki polarnej. Dzisiejszego dnia naukowcy z warszawskiej PAN przygotowali ciekawe prezentacje i tematy, które przedstawiali gimnazjalistom. Jutro program przeznaczony jest dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych, który można znaleźć tutaj.

 

CKZiU nr 1 na aciborskich Dniach Nauki i Techniki 2016

zobacz więcej zdjęć >> Na Zamku Piastowskim trwają
Raciborskie Dni Nauki i Techniki >>

 

Organizatorami IX Dni Nauki i Techniki w Raciborzu są: Stowarzyszenie SKALA na Rzecz Raciborskiego Obserwatorium Geofizycznego, Miasto Racibórz, Powiat Raciborski, Zamek Piastowski w Raciborzu, CKZiU Nr 1 w Raciborzu, CKZiU Nr 2 „Mechanik” w Raciborzu, Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Raciborzu.

 

 

/jk/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here