Na wystawie prezentowana będzie biała broń, która znalazła się w rękach polskich wojskowych na przestrzeni wieków.
14 stycznia o godz. 17:00 w domu książęcym Zamku Piastowskiego odbędzie się wernisaż wystawy szabli. Jak mówi właściciel eksponatów, Krzysztof Wincenty Banaś herbu Dołęga z Familii Szlacheckiej, Rzecznik Tradycji i Obyczaju Szlacheckiego w Stowarzyszeniu Szlachty Wielkopolskiej, szabla ma w Polsce bogatą historię. – Mijający czas przydawał jej coraz większego znaczenia, splendoru i sentymentu. Z coraz większą estymą była i jest nadal brana do ręki, nie tylko jako przedmiot orężny. Szabla to przede wszystkim symbol polskiej militarnej potęgi i polskości w epoce zaborów – tłumaczy.
Szabla nadal jest symbolem i ukochaną bronią narodu polskiego. – Dziedziczenie szabli zobowiązywało do kontynuowania narodowej tradycji. Zawsze była i jest po dzień dzisiejszy miłą sercu pamiątką, z dumą i atencją wieszaną na ścianie mieszkania każdej patriotycznej polskiej rodziny – mówi Krzysztof Wincenty Banaś.
Będzie można obejrzeć szable, jak również poznać ich nazwy, zalety i wady.
Przez cały okres zimowych ferii w województwie śląskim, od 16 do 29 stycznia, Zamek Piastowski i kaplicę będzie można zwiedzać bezpłatnie: od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:00, w weekendy w godz. 10:00-18:00. Zwiedzanie co pełną godzinę z przewodnikiem. Zainteresowane grupy proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny +48 32 700 60 52 lub e-mailowy: [email protected].
oprac. /kp/