Wódka dla patologii czy inwestycja w rodzinę? Jak działa 500+

500 plus Racibórz

Blisko 17 mln zł wypłacił w 2016 roku raciborski OPS w ramach rządowego programu 500+. Świadczeniem objętych zostało prawie 4 tysiące dzieci.

Wypłata środków ze sztandarowego programu Prawa i Sprawiedliwości ruszyła w kwietniu 2016 roku. Na początek kilka suchych liczb: raciborski Ośrodek Pomocy Społecznej od kwietnia do grudnia 2016 roku wypłacił 16 937 727 zł. Świadczenie w tym czasie przysługiwało 3979 dzieciom w 2768 rodzinach. W pozostałych gminach powiatu dane te przedstawiają się następująco (kolejno: łączna suma wypłacona w 2016 roku oraz liczba uprawnionych dzieci): Pietrowice Wielkie – 2 016 404 zł (486 dzieci), Kornowac – 2 278 946 zł (505 dzieci), Kuźnia Raciborska – 4 031 709 zł (900 dzieci), Krzyżanowice – 3 308 110 zł (770 dzieci), Nędza – 2 431 414 zł (589 dzieci), Krzanowice – 1 734 409 zł (342 dzieci). Jednorazowo największą kwotę wypłacił OPS w Raciborzu. Wyniosła ona 4 tys. zł i przysługiwała rodzinie z ośmiorgiem dzieci w wieku uprawniającym do wypłaty świadczenia.

- reklama -

Choć żaden polityk przy zdrowych zmysłach jawnie nie zakwestionuje zasadności funkcjonowania programu, który szybko zyskał szeroką społeczną aprobatę, nie znaczy to, że wszystkim on się podoba. Wrze zwłaszcza na internetowych forach. – Dlaczego z moich podatków mam płacić na patologię? Pracować nie chcą, narobili dzieci, a teraz dostają jeszcze dodatkowe pieniądze na wódkę – tego typu opinie pojawiają się zawsze pod artykułami dotyczącymi realizacji rządowego programu. Czy tak jest w rzeczywistości? Owszem, nie można wykluczyć, że incydenty tego typu się zdarzają. Są one jednak marginalne. – Nie obserwujemy marnotrawienia środków finansowych, gdyż pracownicy socjalni dopilnowują rodziny, które mają problemy z racjonalnym gospodarowaniem pieniędzmi, aby popłaciły rachunki itp. – informuje GOPS w Kornowacu. Potwierdza to GOPS w Nędzy: – Dzięki programowi 500+ większość rodzin poprawiła sytuację finansową. Na dzień dzisiejszy nie wpłynęła do ośrodka żadna informacja, aby którakolwiek z rodzin korzystających z programu marnotrawiła otrzymywane środki. Natomiast w środowiskach problemowych nad prawidłowym wykorzystaniem środków z programu czuwają pracownicy socjalni oraz asystent rodziny – zapewniają urzędnicy nadzorujący wypłatę pieniędzy. Mało tego, OPS-y które w gminach bezpośrednio realizują program w imieniu rządu, zauważają, iż wiele rodzin dzięki temu rzadziej korzysta z ich pomocy. – W naszej ocenie program spełnił oczekiwania i przyczynił się do ograniczenia ubóstwa, usamodzielnienia się rodzin oraz uniezależnienia się od pomocy społecznej – słyszymy w Kuźni Raciborskiej. Przypadków, gdzie z powodu stwierdzenia marnotrawienia lub wydatkowania świadczenia wychowawczego niezgodnie z celem, gdzie dominującą przyczynę stanowi nieporadność rodziny w sprawach gospodarowania budżetem domowym gminy, odnotowano zaledwie 1 245 w skali całego województwa (na 293 121 decyzji przyznających prawo do świadczenia).

Kolejnym argumentem podnoszonym przez krytyków programu jest masowe porzucanie pracy przez kobiety pobierające świadczenie. Dodatkowe wsparcie finansowe ma też podobno zniechęcać niepracujące panie przed szukaniem zatrudnienia. Temu jednak przeczą statystyki urzędów pracy, według których bezrobocie wśród kobiet utrzymuje się na stałym mniej więcej poziomie.

Program debiutował w 2016 roku i był realizowany przez 3/4 roku. Rząd zapewnia, iż na 2017 rok ma w pełni zabezpieczone środki na jego realizację. Śląski Urząd Wojewódzki poprosił wszystkie gminy, aby te wskazały zaobserwowane pozytywne aspekty programu Rodzina 500 plus. Najczęściej wskazywano na poprawę stabilności finansowej oraz standardu życia rodzin z dziećmi, w tym rodzin wielodzietnych, które przed wprowadzeniem programu borykały się z niedostatkiem. Rodzice inwestują więcej w hobby, talenty dzieci (finansowanie korepetycji, dokształcania). Zauważalnie zmniejszyła się liczba rodzin ubiegających się o pożyczki w parabankach. I wreszcie, co podkreślają sami handlowcy, nastąpił wzrost konsumpcji rodzin, tj. zakupy lepszej jakości żywności, odzieży dla dzieci, sprzętu elektronicznego, komputerowego, sportowego, podręczników, przyborów szkolnych, pomocy naukowych, zabawek.

Paweł Strzelczyk

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Ja mam takich sąsiadów. Jak rodzice zgłosił do opieki to Pni tam pracująca przyszła i im powiedziała kto to zgłosił. Sąsiad za parę nocy rozwalił moim rodzica drzwi do domu się siekierą. Teraz dalej piją i biją się po nocach, a wśród tego troje małych dzieci.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here