Konkurs Drzewo Roku 2017 wkracza w decydującą fazę [ZDJĘCIA]

Konkurs Drzewo Roku

Klub Gaja zakończył przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na Drzewo Roku. Finalistów poznamy w marcu, a już w lutym można głosować na … Józefa, który powalczy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku.

 

- reklama -


Wiele z nich towarzyszy mieszkańcom miast i wiosek od setek lat: są punktem orientacyjnym, miejscem spotkań całej społeczności, „pozują” do zdjęć z nowożeńcami, przypominają lokalne dzieje… Mowa oczywiście o drzewach, które w wielu miejscach odgrywają wiele istotnych ról. Dlatego Klub Gaja co roku organizuje konkurs na Drzewo Roku, które następnie staje się polskim kandydatem w konkursie europejskim.

W tym roku naszym reprezentantem na arenie międzynarodowej będzie dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim, który zajął I miejsce w ubiegłorocznej edycji konkursu. Józef liczy sobie 650 lat, a imię „odziedziczył” po Józefie Mehofferze – młodopolskim malarzu, grafiku, rysowniku i scenografie, który uwiecznił piękne drzewo na szkicu, który został później umieszczony na rewersie stuzłotowego banknotu wprowadzonego do obiegu w latach trzydziestych XX wieku.
Głosy na wiekowy dąb będzie można oddawać od 1 do 28 lutego na stronie internetowej konkursu.

Tymczasem w styczniu zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń drzew-kandydatów do tytułu Drzewo Roku 2017. Do końca lutego jury wybierze 16 finalistów, spośród których zwycięzcę wyłonią internauci głosujący za pośrednictwem strony internetowej drzeworoku.pl.
O uznanie jurorów ubiega się w tym roku kilkanaście dębów (a wśród nich dąb z Gogolina, którego przed wycinką uratowali mieszkańcy gminy oraz Dąb Partyzantów z leśnictwa Klepacze), lipy, kasztan jadalny z Krajnika Górnego i … feniks kanaryjski – palma z Gliwic.

Konkurs Drzewo Roku jest organizowany w celu promowania i rozwija postawy szacunku dla lokalnego środowiska naturalnego oraz wzmacniania poczucia odpowiedzialności i zainteresowania przyrodą wśród społeczności. Ambasadorami projektu są podróżniczka i autorka książek Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz  językoznawca i popularyzator wiedzy o języku polskim profesor Jan Miodek.

Zobacz zdjęcia ubiegłorocznych finalistów. Wśród 16 wyróżnionych drzew aż trzy pochodziły z naszego województwa.

 

 

wfosigw katowice

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”. 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:ekologia portal

/kc/
fot. drzeworoku.pl

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here