Rapnicki krytycznie o RAŚ: Rodło to część prawdy o historii tej ziemi

kontrowersje rodło

Jeśli symbol Polaków w  Rzeszy Niemieckiej budzi upiory „nacjonalizmu” to jakie upiory budzi swoją działalnością Ruch Autonomii Śląska? – Marek Rapnicki komentuje sprzeciw RAŚ wobec nadania rondu przy Opawskiej nazwy Rodło.

- reklama -

Urząd miasta konsultuje projekt uchwały, zgodnie z którą rondo na Opawskiej koło E.Leclerc miałby nosić nazwę RODŁO. Znak RODŁO był używany na terenie Niemiec w okresie międzywojennym jako godło Związku Polaków w Niemczech. Godło Polaków – Orzeł Biały był zakazany w Niemczech już od czasów Bismarcka. Związek Polaków w Niemczech zasłużył się w dużym stopniu w walce przeciwko germanizacji ludności polskiej, mieszkającej w ówczesnych granicach Niemiec. Z inicjatywą taką wystąpił klub RODŁO z Raciborza.

Projekt uchwały obecnie jest na etapie konsultacji społecznych. Z możliwości wypowiedzenia się skorzystali Kamil Kotas i Krzysztof Grzesik reprezentujący Ruch Autonomii Śląska w Raciborzu i powiecie raciborskim. Zaproponowali oni, aby rondu nadać bardziej neutralną nazwę: Rondo Górnośląskie, Książąt Raciborskich lub Ks. Augustyna Weltzla.

Co budzi sprzeciw autonomistów? „Uważamy, że znak Rodła może wywoływać negatywne odczucia, skojarzenia i emocje nie tylko wśród wielu mieszkańców Raciborza, ale również wśród mieszkańców pozostałej części powiatu raciborskiego, w szczególności autochtonów, a to za sprawą jego powiązania z nieprzyjaznym wielu autochtonom nacjonalizmem polskim okresu międzywojennego oraz powojennego. Rozumiemy całkowicie i szanujemy to, że symbol Rodła może być symbolem trwania i pielęgnowania polskości, szczególnie w czasie zbrodniczych rządów nazistów w Niemczech, jednak nasz niepokój budzi to, iż może być także odbierany przez wielu Ślązaków jako symbol nachalnej agitacji polskich nacjonalistów od lat 30. XX wieku po okres powojenny wobec autochtonicznej ludności śląskiej, która niekoniecznie identyfikowała się z polskością, czym wzbudzała niechęć czy wręcz pogardę polskich działaczy narodowych” – napisali przedstawiciele RAŚ.

Czy symbol Rodła nie jest zbyt demonizowany? O komentarz poprosiliśmy Marka Rapnickiego, radnego miejskiego o wyraźnie prawicowych przekonaniach: – Jest napisane: Prawda was wyzwoli. A znak Rodła to cząstka prawdy o historii tej ziemi, tak samo jak Eichendorff, Wincenty z Kielczy, Jan Kasprowicz czy Mieszko I Plątonogi. Kasprowicz ma szkołę, Eichendorff pomnik. Co komu przeszkadza Rodło? Jeśli – jak słyszę – symbol Polaków w przedwojennej Rzeszy Niemieckiej budzi upiory „nacjonalizmu” to ja pytam – jakie upiory budzi swoją działalnością Ruch Autonomii Śląska? Gdyby jednak myśleć o innej nazwie to na pewno Piastów Raciborskich a nie Książąt. Inna rzecz – Rondo Rodło (Rodła?) nie brzmi najszczęśliwiej, ale to już problem z dziedziny lingwistyki, a nie polityki historycznej Miasta Raciborza.

 ———————————-

„Akceptacja przez nas swastyki i „niemieckiego pozdrowienia” może być tylko zgodą na totalną germanizację. Musimy więc jak najszybciej, bez narażania się na zarzut, iż nie uznajemy symboli państwa, którego jesteśmy obywatelami, znaleźć sposób na nieakceptowanie swastyki i Heil Hitler. To ostatnie Niemcy sami nam ułatwili nazywając swój faszystowski gest „niemieckim pozdrowieniem” obowiązujący zatem tylko Niemców, a nie Polaków. Swastyce przeciwstawimy się tylko wtedy, gdy będziemy mieli swój narodowy znak nie budzący wątpliwości, że łączy on tylko Polaków” – Jan Kaczmarek (ur. 1 sierpnia 1895 w Bochum, zm. 21 lipca 1977 w Waszyngtonie) – działacz polonijny w Republice Weimarskiej i Rzeszy Niemieckiej.

Rodło Vistula

Graficzne przedstawienie znaczenia znaku Rodła. Symbol odpowiada kształtowi biegu rzeki Wisły z zaznaczonym Krakowem jako kolebką kultury polskiej i symbolem trwania oraz ciągłości Państwa Polskiego.

Paweł Strzelczyk

- reklama -

15 KOMENTARZE

 1. Bardzo ważny ten głos w sprawie polskości. Łatwo nam bowiem przyklaskiwać pomysłom ruchu mniejszościowego a w wielkiej sprawie gdy chodzi o polskość to nas nie ma. Dobrze, że w dużym skąd inąd mieście jest przynajmniej jeden odważny człowiek, który mówi o tym o czym cały Racibórz powinien myśleć. Rodło to bardzo trafny symbol polskiej historii. Może trzeba jakieś społeczne poparcie uruchomić.
  O pisownię bym się nie obawiał, w Szczecinie jest Plac Rodła, a w Zabrzu Szkoła Podstawowa im. Rodła.

 2. Dziś Europa zaczyna powoli wyciągać wnioski o skutkach nacjonalizmu, który wszędzie jest nie tylko tolerowany ale i wspierany

 3. I ten skwer kresowian, czy np w Przemyslu ktos wpadl by na pomysl aby bylo rondo Slazakow? Nie! Raciborz jest miastem slaskim, nie polskim nue czeskim nie niemieckim. Pielegnujmy nasza slaska tradycje i raciborzan. Dlaczego nie Sobotzik,Doms itd czy ktos wie co ci Racibirzanie zrobili wielkiego dla naszego miasta?!?

 4. Może trzeba ogłosić jakieś głosowanie lub przynajmniej zerbranie propozycji. Pomysł aby był Raciborzanin upamiętniony na rondzie jest jednym z lepszych pomysłow. Po co kolejne ulice jak Szczecinska, Toruńska, Gdańska… skoro mogą nazwy przypominać kogoś z postaci Raciborza…

 5. nie, no, Rondo Rodła brzmi conajmniej dziwnie… za chwilę będą zamiast tego mówić „Rondło” i będzie profanacja idei….

 6. no i se zaczyno jak zwykle kompromis i jeszcze raz kompromis jeżeli coś ” DAJEMY POLAKOM TO I COS SLĄZAKOM ” w przedwojennym niemieckim raciborzu żyli niemcy polacy i zydzi a jesli chodzi o powiat to nawet czesi niech jest rondo rodła ale musi byc tak samo eksponowana historia innych nacji wiadomo nigdy nie bedzie idealnie ale może byc harmonijnie pozdrawiam

 7. PAN RAPNICKI NIE JEST RODOWITYM RACIBORZANINEM.. Dlaczego zabiera głos w sprawach
  historii tego miasta? Podczas stanu wojennego też chował głowę w piasek. Potem nagle był wielkim patriotą.
  Hipokryzja do potęgi.

 8. Symbolem polskości jest orzeł biały, a nie jakieś bohomazy. A Pan Rapnicki niech lepiej idzie nawracać wschodniaków pod Lublinem, a nie wtrąca się w nasze śląskie sprawy…

 9. Rodacy spod Rodła walczyli o polskość w tamtym -innym, równie złożonym kontekście i mieli rację. Warto ich działania upamiętnić. Ale teraz walczymy o polskie miejsce w UE i nie czas mieszać ludziom w głowach….. Skomplikowała się sytuacja polityczna, a Pis bawi się w gierki, intrygi…A Rapnicki? Niby to jest z prezydentem z PO, a sympatyzuje z Pis-em. Właśnie w tych dniach rozstrzygać się będzie miejsce naszego kraju w UE. Dzięki ciemnemu ludowi, który poparł Pis, znajdziemy się na unijnych peryferiach!!! Co to znaczy? To znaczy, że podrzędny poseł Kaczor, z kilku głupcami z Raciborza będzie mógł rozwalić dotychczasowy porządek w kraju, bez sprzeciwu UE!!!Pis wyciera sobie usta Polską, ale ma ją gdzieś i pcha nas w kierunku Białorusi!!!

 10. Do Piotra
  Kto upoważnił Pana do nazwania sympatyków PIS ciemnym ludem. To i inne Pana określenia w tym komentarzu powinne być usunięte. Obraża Pan wielu ludzi.. Właściciel portalu może mieć z tego powodu wiele kłopotów. że dopuścił taką krytykę zjadliwą do publikacji. Jest to niezgodne z regulaminem
  Panie Ireneuszu..

  • Piotr mówi jak jest 😉
   A właściciel portalu będzie miał nieprzyjemności przez takie komentarze? To znaczy jest tubą propagandową PiSu i ma o nim pisać tylko dobrze i kasować nieprzychylne komentarze czy jak? PiS chce może zrobić dyktaturę regulującą treści komentarzy internetowych?

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here