Benefis Pawła Kowola – wybitnego kompozytora, dyrygenta, pedagoga

Paweł Kowol

Paweł Kowol nazywany jest „instytucją raciborskiej muzyki”. Przez lata działalności zyskał sławę oraz ogromne uznanie jako pedagog i wychowawca kolejnych pokoleń muzyków.

Dyrygent i kompozytor Paweł Kowol ma niepodważalny autorytet pedagogiczny. Jest autorem muzyki i słów raciborskiego hymnu (skomponowanego na chór mieszany i różne instrumenty), licznych kompozycji i aranżacji, łącznie ponad 2600 utworów i 500 opracowań pieśni ludowych prezentowanych na scenach polskich i zagranicznych. Z jego inicjatywy przeprowadzany byl coroczny Festiwal Pieśni Stanisława Moniuszki. Współpracował między innymi z Ogniskiem Muzycznym w Raciborzu, Domem Kultury „Strzecha” aranżując utwory dla tamtejszego zespołu instrumentalnego i chóru „Strzecha”, Stowarzyszeniem Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło”.

- reklama -

Był wielokrotnie nagradzany: Złoty Krzyż Zasługi (1975), Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” (1978), „Zasłużony w Rozwoju Województwa Katowickiego” (1986), „Zasłużony dla Ziemi Raciborskiej” (1991), Medal im. ks. Prałata Stefana Pieczki „Unitas in Veritas” (2003), Złota Odznaka z Wieńcem Laurowym za całokształt krzewienia kultury muzycznej w środowisku, przyznaną przez Polski Związek Chórów i Orkiestr w Warszawie (2005), Nagroda Starosty Raciborskiego „Mieszko” w dziedzinie kultury (2010), Nagroda Prezydenta Miasta za działania przyczyniające się do nobilitacji kultury Raciborza (2010).

Paweł Kowol

Ponadto 23 marca 2016 r. Paweł Kowol otrzymał okolicznościowy medal Zasłużony dla Miasta Raciborza. Zobacz również:
Paweł Kowol z tytułem Zasłużony dla Miasta Raciborza

benefis pawla kowola

Na scenie wystąpią: Chór BRZEZIE, Chór Parafii Św. Anny z Krzyżanowic, Raciborska Orkiestra Dęta PLANIA, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. St. Moniuszki w Raciborzu, Zespół RACIBORZANIE SKZR ŹRÓDŁO. Koncert poprowadzą: Marzena Korzonek i Tomasz Eckert. Wstęp wolny.

Wspieramy Dobre Tematy

oprac. /j/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here