Dzień Patrona Szkoły w SP nr 18

Dzień Patrona Szkoły

23 lutego raciborska osiemnastka obchodziła Dzień Patronów szkoły. Tego dnia szkoła zmieniła się w średniowieczny dwór książęcy. Przygotowania do obchodów rozpoczęto trzy tygodnie wcześniej.

- reklama -

Każda klasa wylosowała swojego patrona, czyli jednego z książąt raciborskich oraz barwy turniejowe. Uczniowie za zadanie mięli wykonać własny herb, proporzec turniejowy, kostiumy, ułożyć zawołanie bojowe oraz poszukać informacji o wybranym władcy. Koncepcję i plan całej uroczystości opracowała p. M. Rymarowicz – Głąb, nauczycielka historii.

Uczniowie z wielkim zapałem zabrali się do pracy, nie szczędząc starań i czasu. Mając pełne wsparcie rodziców i nauczycieli, wykonali wspaniałe stroje i symbole. Dzień Patrona zaczął się uroczystym apelem, na którym odbyła się prezentacja drużyn książęcych, chór „Gwiazdki Osiemnastki” pod kierunkiem mgr Tomasza Hetmana śpiewał piosenki ludowe związane tematycznie z Raciborzem, a Szkolne Koło Teatralne „Guzik z Pętelką” pod kierunkiem mgr Barbary Wróbel wystawiło zabawną sztukę nawiązującą tematycznie do historii Raciborza.

Drugie przedstawienie opowiadało o niezwykłym Smoku, który zmienił dietę. Była to inscenizacja mrocznej raciborskiej legendy o dziejach kowala Paszka w wykonaniu VI b pod kierunkiem mgr Tomasza Hetmana. O dekoracje zadbała p. Beata Gożdzik, M. Brajtszedel i M. Rymarowicz- Głąb. Po apelu klasy stanęły w szranki na Wielkim Turnieju Rycerskim . Doskonałą zabawę i oryginalne konkurencje zapewniły panie M. Kosmala, J. Smaż, M. Frątczak przy wsparciu W.Pytlika.

Turniej miał konwencję gier i zabaw rycerskich, nie chodziło w nim o wyniki i punkty, ale o rycerskie zachowanie . Były więc smoki, ratowanie damy serca, walka na miecze, szalony doping, a wszystko w stylowych dworskich strojach z zachowaniem kodeksu rycerskiego. Uczniowie mieli zapewnione również rozrywki duchowe, jak na damy i rycerzy przystało – w ramach zajęć historycznych poznawali min. sylwetki książąt raciborskich, cechy prawdziwych rycerzy, raciborskie legendy, oglądali prezentacje przygotowane przez uczniów kl. V i VI . Chętni uczniowie wzięli udział w warsztatach artystycznych prowadzonych przez p. M . Brajtszedel. A, że nasze święto wypadło w Tłusty Czwartek Rada Rodziców zafundowała wszystkim pączki. Cóż, wszyscy dobrze się bawili, aż chciałoby się rzec …. i ja tam byłem i świetnie się bawiłem…

 

Autor: SP18

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here