Parafianie Matki Bożej pomagają rodzinie z Aleppo

wojna w Syrii

W ramach gestu solidarności polskiego kościoła z ludźmi dotkniętymi wojną w Syrii, raciborska parafia Matki Bożej przez pół roku będzie przekazywała 510 zł miesięcznie biednej rodzinie z tego kraju.

- reklama -

Parafia Matki Bożej będzie rodziną dla małżeństwa z Aleppo. Mąż nazywa się Issa Salloum Ibrahim, a jego żona Amal Hanna Hanna. Jest to bardzo biedna rodzina, bez źródeł dochodu i bez pracy. W wojnie stracili cały swój dobytek oraz dom. Potrzebują żywności, która w Aleppo jest obecnie bardzo droga oraz pieniędzy na opłacenie kosztów związane z wynajmem mieszkania i opału na zimę. Dużym wydatkiem jest także dostęp do prądu z generatorów, który sukcesywnie drożeje w związku z przedłużającą się wojną. Przez 6 miesięcy parafia będzie wspierała finansowo tę rodzinę i przekazywała kwotę 510 złotych miesięcznie, która pozwoli tej rodzinie dalej żyć. Zbiórka na ten cel odbyła się w niedzielę 26 lutego 2017r. po Mszach św. Zbiórką zajmuje się wspólnota Ruchu „Maitri”.

Od ponad pięciu lat toczy się wojna w Syrii. Według różnych szacunków zginęło od 250 000 a 500 000 osób. Pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 13 milionów ludzi, w tym 6 milionów dzieci. 80% Syryjczyków żyje w ubóstwie, co trzecie gospodarstwo domowe jest zadłużone. Odpowiedzią na tę dramatyczną sytuację jest program Caritas Polska „Rodzina Rodzinie”, który polega na objęciu wsparciem konkretnej rodziny w Syrii lub Libanie, którym „grozi śmierć z powodu głodu lub wojny”. Jest to też odpowiedź na apel papieża Franciszka o przyjęcie rodzin syryjskich przez parafie. Pierwsza rodzina syryjska została objęta pomocą przez abp Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Episkopatu Polski. Inicjując ten program Arcybiskup powiedział, że „jest to gest solidarności Kościoła katolickiego w Polsce”.

/ps/

- reklama -

4 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here