20 rocznica powodzi tysiąclecia. Urząd prosi mieszkańców o archiwalne zdjęcia

powódź 1997

W lipcu tego roku mija 20 lat od czasu, gdy wielka woda niemal pochłonęła Racibórz. Z tej okazji planowana jest wystawa z wykorzystaniem unikalnych fotografii dokumentujących te tragiczne wydarzenia.

- reklama -

Rok 2017 to rok okrągłych rocznic. Pamiętamy nie tylko o pięknych wydarzeniach takich jak 800 lat praw miejskich Raciborza, ale także o tych tragicznych momentach historii naszego miasta. Bez wątpienia jednym z takich wydarzeń była powódź tysiąclecia w 1997r. Wielka woda zabrała dziesiątkom ludzi dorobek całego życia, połamała kręgosłupy wielu zakładom, pozostawiła w błocie i w mule dawne świadectwa w rodzaju różnych archiwów. W tym roku magistrat chce przypomnieć, jak to wszystko wyglądało 20 lat temu – pokazać nie tylko, jak wielki ogrom zniszczeń pozostawiła po sobie rozbudzona Odra, ale także obrazy życia codziennego tamtego pamiętnego lipca. W 20 rocznicę powodzi planowana jest organizacja wystawy, która będzie dokumentowała nie tylko potęgę żywiołu, ale także solidarność, życzliwość, pamięć i współczucie w obliczu katastrofy.

Często jedno zdjęcie pozostawia po sobie nieskończenie więcej niż tysiące słów. Na fotografii jak na dłoni widać rozpacz, ulgę, smutek, radość. Fotografia pokaże ogrom zniszczeń, ale i detal w postaci małego psa, który płynie po zalanych wodą ulicach. To wy byliście wówczas zbiorowym bohaterem, który najpierw przeciwstawił się potędze żywiołu, a później podjął się mrówczej pracy odbudowy miasta ze zniszczeń. Często w waszych albumach, na waszych komputerach są jeszcze obrazy z tych wydarzeń.

Dlatego urząd miasta zwraca się do mieszkańców Raciborza o udostępnienie niepublikowanych do tej pory zdjęć, które będą świadectwem tamtych lipcowych dni. Zdjęcia, podpisane z imienia i nazwiska, znajdą swoje miejsce na wystawie, którą będzie można oglądać prawdopodobnie na miejskich bulwarach lub obok pomnika Matki Polski. Fotografie można dostarczać do Biura Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Racibórz, gdzie z każdym Miasto chciałoby zawrzeć umowę o nieodpłatne jednorazowe udostępnienie fotografii. Swoje zdjęcia można dostarczać do końca marca tego roku.

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here