„Ciągle szukam sposobów na to, żeby lubiących szkołę było coraz więcej”

Sylwia Linek Nędza

Sylwia Linek, nauczycielka szkoły w Nędzy, wygrała ogólnopolski konkurs. Opracowała innowacyjne formy nauczania.

W miesięczniku „Aura” właśnie ukazała się praca konkursowa nauczycielki z Nędzy. Sylwia Linek postanowiła wziąć udział w ogólnopolskim konkursie. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu aktywności dla uczniów.

- reklama -

– Ciągle szukam sposobów na to, żeby lubiących szkołę było coraz więcej – mówi Sylwia Linek, nauczycielka szkoły w Nędzy. – Pracuję w specyficznym, pięknym środowisku. Niedaleko rezerwat przyrody, wokół stawy i lasy. Zajęć o tematyce ekologicznej trochę realizuję ze swoimi uczniami, dlatego zdecydowałam się podzielić swoimi doświadczeniami i wziąć udział w konkursie – mówi Sylwia Linek.

Przesłane prace oceniało jury, w skład którego wchodzili przedstawiciele wydawnictwa SIGMA i miesięcznika AURA, doradcy metodyczni oraz egzaminatorzy OKE Kraków, naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego oraz przedstawiciele Fundacji Uniwersytet Dzieci. Pracę Sylwii Linek oceniono najwyżej.

Najważniejszymi kryteriami oceny były oryginalność pracy, autorski charakter koncepcji opracowania, walory merytoryczne oraz zrozumiały język przekazu.

– Innowacyjne formy pracy zawsze ożywiają lekcje i uczniów – podkreśla nauczycielka. – To też sposób na zachęcenie tych, którzy niekoniecznie lubią się uczyć. Kiedy zajęcia wyglądają trochę inaczej, uczniowie chętniej włączają się w pracę i mogą odnieść sukces – dodaje.

Prace laureatów staną się częścią scenariuszy lekcji i zostaną przygotowane we współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin nauki, a następnie opublikowane na stronie www.scenariuszelekcji.edu.pl i w miesięczniku AURA oraz zaprezentowane podczas konferencji podsumowującej projekt.

Warto dodać, że Sylwia Linek ma już podobne doświadczenia na swoim koncie. Dwa lata Wydawnictwo PRESSCOM zaproponowało jej współpracę przy tworzeniu przewodnika innowacyjnego nauczyciela. – Właściwie do dziś nie wiem jak to się stało, że byłam adresatem tej prośby. Pewnie widzieli, że wszędzie mnie pełno – śmieje się nauczycielka. Wówczas chodziło o napisanie innowacyjnych scenariuszy lekcji z wykorzystaniem komputera i nie tylko. Książka ukazało się w 2015 roku. Oprócz rozdziałów poświęconych nowym technologiom w edukacji wczesnoszkolnej, kompetencjom e-nauczyciela oraz informacjom na temat przydatnych programów w szkole, nauczycieli mogą tam zainteresować precyzyjnie opracowane scenariusze. Te autorstwa Sylwii Linek to: Obróbka zdjęć w programie piZap, Komponowanie utworów muzycznych z grą Incredibox, Twórczość literacka z edytorem tekstu oraz Zdobywanie wiedzy o ptakach z wykorzystaniem gier online. – To było dla mnie spore wyzwanie, ale w końcu wszystko wcześniej przerobiłam na własnej skórze, a właściwie skórze swoich uczniów – dodaje Sylwia Linek.

oprac. /j/

Fot. UG Nędza

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here