Nielegalne nocne wyścigi na Opawskiej? Policja komentuje

Opawska
Ul. Opawska, zdjęcie archiwalne

Niedawno pisaliśmy o sygnałach, że nocami na niektórych ulicach Raciborza kierowcy lubią się pościgać. Czy raciborska policja dostrzega to zjawisko?

- reklama -

O niebezpiecznym procederze nielegalnych wyścigów informował na lutowej sesji rady miasta radny Rapnicki. Mają się one odbywać zwłaszcza na ul. Opawskiej odcinku od ronda przy E. Leclercu do ronda na Świńskim Rynku. Rapnicki zauważył przy tym, iż rozwiązaniem problemu mogłoby być zamontowanie w kilku miejscach progów spowalniających, tzw. śpiących policjantów.

O komentarz zwróciliśmy się do Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu. Oto odpowiedź, jakiej udzielił nam asp.sztab. Grzegorz Mederski, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego:

Ulica Opawska w Raciborzu na odcinku od skrzyżowania z ul. wojska Polskiego do skrzyżowania z ul. Bogumińską stanowi drogę gminną, od tego skrzyżowania jest to droga wojewódzka nr 916.

Dyslokację służby ustala kierownik komórki właściwej do spraw ruchu drogowego jednostki organizacyjnej Policji, w szczególności na podstawie:
– analizy stanu bezpieczeństwa i porządku na drogach oraz zagrożenia przestępczością
– natężenia i struktury ruchu
– planów wykorzystania dróg w sposób szczególny
– potwierdzonych uwag i wniosków zgłoszonych przez obywateli, organy i instytucje oraz policjantów.
        
W planowaniu dyslokacji służby oraz precyzowaniu zadań i sposobu jej pełnienia uwzględnia się  również: porę roku i doby, dzień tygodnia, warunki atmosferyczne, przewidywane zagrożenia, informacje przekazane przez inne służby.

W odniesieniu do ulic usytuowanych w centrum miasta, których stan umożliwia poruszanie się ze znaczną prędkością, z własnej inicjatywy Wydziału Ruchu Drogowego, a także w każdym przypadku otrzymania zgłoszenia prowadzone są pomiary prędkości. Ilość ujawnianych wykroczeń polegających na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości jazdy, statystyka zdarzeń drogowych, oraz ilość zgłoszeń telefonicznych mieszkańców nie prowadzą do wniosków, iż ul. Opawska jest bardziej zagrożona w tym zakresie od innych z terenu naszego miasta. W okresie letnim patrole wykorzystujące videorejestrator oraz radarowe mierniki prędkości każdego dnia, w godzinach wieczorowo – nocnych kierowane są do centrum miasta, gdzie wykorzystujący dobre warunki atmosferyczne kierowcy częściej dopuszczają się przekroczeń prędkości.

oprac. /ps/

- reklama -

4 KOMENTARZE

 1. Ta in formacja Komendy Powiatowej Policji daleko odbiega od rzeczywistości którą doświadczają mieszkańcy Raciborza. Podobna sytuacja panuje na ul. Kozielskiej i Cegielnianej. Dzieje się to szczególnie rano przed godz. 6,00 i 7,00 gdy spóźnialscy pędzą z dużą prędkością do pracy, Podobnie jest w nocy ok. godz.
  12,00 do 3, oo gdy młodzież wraca z dyskotek w kierunku Opola.
  Odczucie społeczne jest takie, że Inspektorat Ruchu Drogowego jert w Raciborzu mało aktywny.
  Mniej jeżdżenia a więcej dłuższych kontroli w miejsca wyznaczonych do kontroli radarowej..

 2. W moim mniemaniu to wygląda tak:
  Przyśpieszyć do 60 (godziny nocne) można tak szybko jak sie tylko podoba , a jezeli jezdzi sie ze znajomymi to jadac jeden za drugim nie oznacza odrazu wyscigi. Gratuluje inteligencji, głównie starszej częsci naszego chorego społeczeństwa. A jeszcze wystarczy ze ktos ma jakiegos gulfa 1.4 i wydech tak dziurawy jak drogi w raciborzu to nie dziwie sie ze ludzie mysla odrazu o wyscigach, jak takiego pana słychac z kilometra a dopiero potem widac.
  Jezeli jakis staruch uwaza ze mlodziez powinna siedziec w nocy w domu to taka sugestia zeby sie wyprowadzili i zrobili miejsce dla mlodszych 🙂 Bo za niedługo raciborz to bedzie miasto emerytów 🙂

  Jedyną sprawą jaką należało by sie zająć to brak pracy 🙂

  Pozdrawiam .

 3. Do Tego który się nie podpisał nad komentarzem.

  Człowieku nie krytykuj i nie wyrzucaj z Raciborza ludzi starszych. Kiedyś też będziesz stary.
  Jeżeli na danej ulicy jest ograniczona znakiem drogowym szybkość lub w terenie zabudowanym
  to kierowcy mają obowiązek ją przestrzegać bez względu na porę dnia i nocy.
  Dosyć już tych wypadków drogowych spowodowanych nadmierną szybkością.
  Człowieku zastanów się, zanim napiszesz taki pełen lekceważenia komentarz..

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here