Warsztaty zdobienia jaj wielkanocnych w bibliotece [ZDJĘCIA]

Zdobienie pisanek biblioteka

Placówka w Markowicach zaprosiła na zajęcia zdobienia jaj wielkanocnych. Było trochę o tradycjach świąt Wielkiej Nocy i projektowanie własnych pisanek. 

Jajka dekorowano już w starożytności. – Najstarsze przykłady liczą ponad 5000 lat. Pierwsze polskie pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych na opolskiej wyspie Ostrówek. Wzór rysowano na nich roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika – łupin cebuli lub ochry, które nadawały im brunatnoczerwoną barwę. Obecnie pisanki są elementem symboliki wielkanocnej. Uosabiają rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie dodatkowo nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa – wyjaśnia biblioteka.

- reklama -

15 marca, na miesiąc przed Świętami Wielkanocnymi, biblioteka w Markowicach zaprosiła na warsztaty zdobienia jaj wielkanocnych. – Uczestniczki warsztatów zainspirowane pomysłem prowadzącej, same projektowały swoje pisanki, które z pewnością staną się ważnym elementem zdobiącym świąteczne stoły – cieszą się organizatorki.

Fot. Biblioteka Markowice

oprac. /j/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here