Prezydent Lenk lobbuje powstanie spalarni śmieci na Ostrogu

Znana jest odpowiedź prezydenta M. Lenka w sprawie lokalizacji spalarni odpadów w Raciborzu.

- reklama -

Z odpowiedzi prezydenta M.Lenka na interpelację radnych Zuzanny Tomaszewskiej, Michała Wosia i Michała Fity (skan pisma) wynika, że świadcząca usługi komunalne firma EMPOL (z siedzibą w Tylmanowej) zamierza zbudować w Raciborzu ciepłownię z blokiem energetycznym opalanym paliwem alternatywnym, a dokładniej rzecz biorąc odzyskiwanym cząstkom pochodzącym z odpadów. Potocznie zwana spalarnia śmieci będzie mogła powstać o ile zostaną wydane pozytywne opinie o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia.

Mirosław Lenk prezentuje politykę Miasta w zakresie walki ze smogiem

Prezydent Mirosław Lenk przyznaje, że inicjatywa jest godna uwagi gdyż instalacja należy do tzw. instalacji odnawialnych źródeł energii. Jak zapowiedział na jednym z ostatnich spotkań z przedsiębiorcami w Raciborskiej Izbie Gospodarczej, będzie chciał konsultować ten zamysł z wybranymi przedstawicielami lokalnego biznesu. W wypowiedzi prezydenta pojawia się również założenie, że nowa ciepłownia może być źródłem ciepłej wody konkurencyjnym w stosunku do OPEC, co w efekcie może doprowadzić do zmniejszenia kosztów dostawy ciepłej wody w gminie. Poza tym wpisuje się w politykę miasta wspierania instalacji z grupy odnawialnych źródeł energii. A te działania sprzyjają walce ze smogiem.

Kontrowersyjna lokalizacja w pobliżu osiedli mieszkaniowych od dawna wywoływała niepokój mieszkańców. Obecnie w Raciborzu mamy do czynienia z kilkoma zakładami, które są uciążliwe dla mieszkańców. Przykładem może być SGL-Carbon, na który w wielu spotkaniach skarżą się mieszkańcy Płoni i Ostroga. Prawdopodobna lokalizacja to działka u styku Lotniczej, Nad Koleją, Gospodarczej w sąsiedztwie strefy gospodarczej. Byłaby to kolejna instalacja w tym rejonie miasta.

Firma EMPOL zabiega aby instalację w Raciborzu wpisać w wojewódzkie plany gospodarki odpadami. Na ten moment przewidziana jest dla neszgo regionu jedynie spalarnia w Jastrzębiu Zdroju. Wniosek firmy EMPOL czeka na rozpatrzenie a tymczasem firma wniosła do raciborskiego urzędu o zawieszenie postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia.

/i/

- reklama -

22 KOMENTARZE

 1. Niezła manipulacja redakcji aby wkleić zdjęcie jakiegoś starego zakładu energetycznego jako podtekst, że tak wyglądają spalarnie śmieci. WSTYD!!!

 2. Bardzo dobre zdjęcie. gratulacje dla redakcji. Odezwali się zainteresowani budową spalarni. Żaden filtr nie oczyści 100% spalin co przy przerobie rzędu tysięcy ton rocznie spalonych śmieci opon plastików starych mebli foli opakowaniach po chemi gospodarczej będzie dawało ogromne ilości dioksyn, pyłów i innych trucizn w powietrzu. Ktoś chce zrobić biznes na naszej krzywdzi nas mieszkańców.

 3. To więc dla Ciebie jest lepiej gdy nadal tony plastiku, opon, mebli będą spalane w wielu piecach naszego regionu bez najmniejszego filtra niż utylizowanie tych odpadów w jednym piecu i to z masą filtrów i zaawansowaną technologią ograniczania szkodliwych substancji w powietrzu?

 4. myślę, że teraz dopiero władze miasta i spółdzielni zobaczą co znaczy solidarność ludzka. Województwo nie wpisało spalarni na listę, a włodarze miasta brną dalej. Czy na pewno mają nasz mandat, choćby ludzi z ” blokowiska na Ostrogu, mieszkańców Płoni i innych świadomych szkodliwości. Czy takich spalarni nie można budować za miastem ???Można, ale nie chodzi o nasze zdrowie lecz o ich kasę.

 5. długo Pan Prezydent myślał albo były powody żeby nie ujawniać lokalizacji wcześniej , Przecież pytanie trzech Radnych padło w grudniu lub na początku stycznia. Czy to oznacza ,że reszta Radnych jest za lokalizacją na Ostrogu a nie poza miastem.Czy Pan Prezes Spółdzielni Nowoczesna już sprzedał działkę firmie Empol. Czy może przed podjęciem ostatecznej decyzji zapyta członków spółdzielni o to czy chcą mieć spalarnię w mieście.Przecież jest człowiekiem z wyboru ( zbierano niedawno głosy poparcia) i dba o dobro wszystkich ich członków.

 6. Do Pytam.Teraz śmieci są odbierane oraz plastiki i gabaryty.Wszystko w cenie obowiązkowej umowy wywozu śmieci. Więc kto spala śmieci? Ci sami którzy będą je spalali także gdyby powstała spalarnia.Tak jak teraz ludzie śmieci spalają ( część ludzi tak ci sami ludzie będą spalać śmieci i chocby powstało 10 spalarni w mieście.Wiec twoje twierdzenie o związku spalarni i tym że ludzie przestaną spalać śmieci nie jest umocowane na realiach bo to nie ma nic jedno z drugim wspólnego. Rozumie że twój wywód jest po to aby za wszelką cenę poprzeć budowę spalarni śmieci aby coś obiecać co nie ma nic wspólnego z tym co będzie. Bo sby wypełnić spalanir śmieci trzebs karać i uświadamiać robić kontrole m.in pobierać próbki z pieca.

 7. Podobnie kiedyś b.dobry pomysłem był azbest który byl szeroko stosowany w Polsce.Sam w latach 80 montowałem płyty z azbestu na ul Słowackiego.Wtedy azbest był zachwalany jako produkt prawie idealny tak jak kiedyś DDT było zachwalane jako idealny środek na szkodniki.Po dłuższym czasie okazało się że rzeczywistość jest bolesna.Teraz za ciężkie miliony zł trzeba zdejmować azbest z dachów jako materiał rakotwórczy.

 8. odnawialne bo cały czas będą dostarczane i spalane smieci nie tylko z Raciborza , źródło bo od tego będzie nam gorąco z wrażenia a energii nam nie zabraknie gdy zwiększy się liczba chorych na raka brawo

 9. Wczoraj 21:15 spacer po wałach w rejonie Rodzinnego Ogródu Działkowego „Ulga”zakłócał mi HAŁAS i duszący PYŁ WĘGLOWY dobiegający z Hurtowni Węgla na ul.Gospodarczej. W linii prostej to ponad 1 km. W Hurtowni pracowały ładowarka i sita napędzane silnikiem spalinowym. KTO na to wydał pozwolenie ??? Rano dziwimy się skąd ten CZARNY PYŁ na samochodach ? JAK DŁUGO JESZCZE ? ? ? Każdy przejazd samochodu w STREFIE to kolejne chmary pyłu węglowego !!!
  W mieszkaniu pajęczyny są teraz CZARNE jak za „najlepszych czasów” „ZEW-U”
  My TO wdychamy i jeszcze SPALARNIA nam potrzebna ?!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here