Spalarnia czy elektrociepłownia opalana alternatywnym paliwem, czyli nikt nic nie wie

sesja rady powiatu

– Życzę Rafako jak najwięcej dużych inwestycji, ale jak najdalej od Raciborza – twierdzi Dawid Wacławczyk.

- reklama -

Nie milkną echa publikacji dotyczących ewentualności wybudowania na Ostrogu spalarni śmieci. Tym razem temat poruszył na sesji powiatowej Dawid Wacławczyk. Radny chciał dowiedzieć się, czy powiatowe służby mają odpowiedni sprzęt i możliwości prawne, by móc kontrolować czy spaliny emitowane w procesie spalania spełniają wymagane parametry. Poddał to w wątpliwość, skoro taki problem w powiecie sprawia tak prosta w sumie rzecz jak mierzenie zawartości pyłu zawieszonego w powietrzu.

Kierujący Referatem Ochrony Środowiska w raciborskim starostwie Krzysztof Sporny (na zdjęciu) zaprzeczył jakoby podległa mu komórka miała jakąkolwiek wiedzę na temat budowy spalarni. Możliwości takiej nie przewiduje Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami przyjęty przez sejmik i przekazany do zaopiniowania przez ministerstwo. Kierownik osobiście uważa taką inwestycję na terenie powiatu za „mało realną”.

Inna sprawa jeśli chodzi o instalację dopuszczającą współspalanie pewnej frakcji odpadów do produkcji energii elektrycznej bądź cieplnej. Powiat w takim przypadku również nie ma nic do powiedzenia, a decyzje są po stronie miasta. – Z tego co wiem, takie postępowanie zostało wszczęte, ale na wniosek inwestora je zawieszono – wyjaśnił Sporny, powtarzając jeszcze raz, iż nie ma żadnych dodatkowych informacji. Jeśliby taka elektrociepłownia powstała, funkcje kontrolne wobec niej będą przysługiwały Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska.

W wybudowaniu elektrociepłowni opalanej paliwem alternatywnym nic złego nie widzi z kolei radny Artur Wierzbicki. Jest on pracownikiem Rafako, które takie instalacje budowało w innych polskich miastach. Dopuszcza się spalanie w nich frakcji odpadów, które nie nadają się do dalszego recyklingu. To inwestycje rzędu nawet 300 milionów zł, czyli możliwość niebagatelnego zarodku dla raciborskiej spółki. W opinii Wierzbickiego, gdyby to Rafako realizowało to przedsięwzięcie w Raciborzu, byłoby to dodatkowym gwarantem na dochowanie wszelkich standardów ochrony środowiska, jak ograniczenie emisji pyłów, związków siarki i dioksyn (inni radni potraktowali wypowiedź jako kryptoreklamę).

– Życzę Rafako aby zdobywało jak najwięcej zleceń na budowę spalarni zwanych elektrociepłowniami, ale najlepiej jak najdalej od Raciborza – podsumował Wacławczyk dodając, iż aby działalność takiego bloku była opłacalna, trzeba będzie dowozić do niego śmieci z innych miast, gdyż Racibórz nie jest w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości paliwa, tj. odpadów.

Paweł Strzelczyk

- reklama -

9 KOMENTARZE

  1. Nie zawiodłem się na Waszym portalu. Słyszałem że w starostwie biedzie coś na temat spalarni nigdzie o tym nie piszą za wyjątkiem Waszego portalu.Gratulacje.Odnośnie radnego Wierzbickiego to nie dziwie się że jest z PO .Tok myślenia typowy dla ludzi tej partii ręce opadają. Mam nadzieje że to ostatnia kadencja tego radnego w Raciborzu i że ludzie otworzą oczy na kogo głosowali. Pozdrawiam redakcję i radnego Wacławczyka.

  2. Wacławczyk Królem ! „Życzę Rafako aby zdobywało jak najwięcej zleceń na budowę spalarni zwanych elektrociepłowniami, ale najlepiej jak najdalej od Raciborza”

  3. Teraz na Zborowej jest 500% przekroczona norma smogu.A Ci chcą wbrew woli mieszkańców budować spalanie. Wam smog co niektórym chyba uszkodził myślenie. Wyp…. ze spalarnią .Prezydent Lenk najgorszym prezydentem w dziejach Raciborza!

  4. Jedna duża ciepłownia z jednym dużym z kominem, co ma po zbóju filtrowanie z pyłu, zaopatrzy w ciepło ze 1000 domków , które plują pyłem. To jest proste ale nie prostackie.

  5. Tak zgadza się jedna ciepłownia ale na węgiel a nie spalarnia śmieci opon starych mebli starych plastikowych okien.Debilny pomysł z tą spslarnią.Przy takim usytuowaniu miasta w dolinie .O jak do tej pory nikt nie podłączyć 1000 domkow tak i nie podłączy do spalarni bo ciepło z ciepłowni jest najdroższe drozsze prawie 60% niż ogrzewanie gazowe.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here