Wystawa pisanek i wielkanocne warsztaty na zamku

pisanki wielkanoc

Zdobienie jaj wielkanocnych ma ziemiach polskich długą, sięgającą XIII wieku, tradycję. Od wtorku różnego rodzaju pisanki będzie można oglądać na Zamku Piastowskim.

4 kwietnia o godz. 16:00 na Zamku Piastowskim odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Jajka, kroszonki i malowanki”. Eksponaty pochodzą z kolekcji raciborzanina Jana Lorenca, który zbiera je od blisko 20 lat. Będzie można zobaczyć jajka kurze, gęsi czy strusia z różnego rodzaju materiałów, w większości wydmuszki z jaj naturalnych, ale nie brakuje też jajek ze szkła, porcelany, drewna i emalii komórkowej. Są też jajka malowane i skrobane. Kolekcję uzupełniają stojaki, pojemniki na prezenty oraz obraz z wizerunkiem ptactwa domowego, którego autorem jest właściciel kolekcji.

Tego samego dnia o godz. 15:00 będą miały miejsce warsztaty z malowania pisanek na gęsich wydmuszkach. Do udziału w warsztatach zamek zaprasza wszystkie chętne dzieci od 7 roku życia (z mniejszymi mogą przyjść rodzice bądź opiekunowie). Zajęcia poprowadzi Aleksandra Mrok-Rutkowska z Pracowni Ceramiki Gliniane. Po skończonych zajęciach każdy uczestnik zajęć otrzyma wszystkie swoje prace na pamiątkę i zabierze je ze sobą do domu. Zajęcia są bezpłatne, ale są wymagane wcześniejsze zapisy: osobiście na na zamku (ul. Zamkowa 2, Racibórz), telefonicznie: +48 32 414 02 33 lub mailem: [email protected] do 3 kwietnia godz. 12:00.

- reklama -

Kolekcję pisanek z różnych kontynentów, największą na świecie, można również obejrzeć w starym opactwie w Rudach. Podarowała ją Ulli Schnorr z Niemiec.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here