Uwaga na złodziei i naciągaczy. Bezpieczne świąteczne zakupy

policja bezpieczne zakupy

W ferworze przedświątecznych zakupów łatwo można stać się celem kieszonkowców i oszustów. Policja radzi, jak tego uniknąć.

Policja, jak co roku, apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przedświątecznych zakupów. Często robione są one w pośpiechu i łatwo wtedy zapomnieć, że każdy może stać się celem dla złodzieja czy oszusta.

W zatłoczonych miejscach, takie jak centra handlowe czy targowiska, można trafić na kieszonkowców. Najlepiej jest unikać tłumów i zwracać uwagę na tzw. sztuczny tłum, w którym nietrudno o utratę portfela.

- reklama -

Podczas płacenia za zakupy należy uważać, by nie pokazywać większej ilości gotówki. Torebka powinna znajdować się zawsze z przodu w zasięgu wzroku, natomiast portfel powinien być schowany w głębiej położonej przedniej kieszeni. Cennych przedmiotów i dokumentów nie należy zostawiać w kurtkach czy płaszczach, które często są zdejmowane i wieszane np. na sklepowym wózku. Złodzieje chętnie wykorzystują tego typu sytuacje.

Ostrożność trzeba również zachować w środkach komunikacji publicznej i na parkingach. Należy pamiętać o domykaniu szyb w samochodach i niepozostawianiu na widoku cennych przedmiotów. W razie kradzieży trzeba jak najszybciej zgłosić się do najbliższej jednostki policji.

Przed Wielkanocą można spotkać się z wieloma ofertami „szybkich pożyczek gotówkowych”. Należy uważać, by nie trafić na oszustów – koniecznie sprawdzić, czy pożyczkodawca jest uczciwy, dokładnie przeanalizować umowę, oprocentowanie i terminy spłat, by uniknąć późniejszych kłopotów.

– Pamiętajmy, że ostrożność i stosowanie zasady ograniczonego zaufania pomoże nam bezpiecznie przetrwać gorączkę przedświątecznych zakupów – radzą policjanci.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here