Rewitalizacja gminy Nędza. Urząd czeka na propozycje

0
Nędza rewitalizacja

Trwają prace nad przygotowaniem dokumentu, który będzie zawierał konkretne projekty. 

W Gminnym Centrum Kultury w Nędzy odbyło się spotkanie poświęcone problematyce – Co to jest rewitalizacja i na czym polega?, które poprowadzili Mariusz Andrukiewicz z Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być razem” oraz Roman Gruszczyk ze Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Gospodarczych „Delta Partner”.

- reklama -

Jak wyjaśniali: – rewitalizacja to wyprowadzenie danego obszaru ze stanu kryzysowego poprzez usunięcie albo złagodzenie zjawisk, które spowodowały jego degradację. – A przy tym nie zapominając o lokalnej społeczności – dopowiada Roman Gruszczyk. – Chodzi o to, żeby inwestycje przekładały się na lepsze życie mieszkańców – wyjaśnia. Rewitalizacja to miraż działań inwestycyjnych i społecznych, dlatego tak ważne, by ludzie byli włączeni w ten proces – urzędy, organizacje i stowarzyszenia, firmy i po prostu mieszkańcy, szczególnie ci, którzy borykają się z problemami zdrowotnymi czy społecznymi. Na przestrzeni lat zmienił się sposób myślenia o rewitalizacji. Wcześniej najwięcej działań było kierowanych na inwestycje – poprawianie wizerunku placów, ulic, obiektów, chodników. – Dziś próbujemy przekonywać urzędników, że jeśli coś remontujemy, to powinno to wynikać z diagnozy problemów społecznych – tłumaczy Mariusz Andrukiewicz. – Czyli dla przykładu, jeśli w gminie występuje problem bezdomności, uzależnień czy bezrobocia, to wszelkie działania rewitalizacyjne powinny służyć ich rozwiązaniu – dodaje.

W grudniu 2016 roku pomiędzy Województwem Śląskim a Gminą Nędza podpisana została umowa na realizację projektu pn. „Program Rewitalizacji Gminy Nędza” w ramach programu „Śląskie programy rewitalizacji – wsparcie dla gmin”. Dokument powinien powstać do końca czerwca tego roku. Na jego stworzenie udało się pozyskać środki zewnętrzne w wysokości 33.750,00 zł przy całkowitej wartości 37.500,00 zł. – Do tworzonego programu zbierane są propozycje konkretnych projektów. Mogą je składać przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, czy samorząd. Autorzy projektów ujętych w programie rewitalizacji, mogą ubiegać się o środki zewnętrzne na realizację – zachęca urząd do składania propozycji.

Fot. UG Nędza

oprac. /j/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here