Uczniowie CKZiU nr 1 w Raciborzu już po raz piąty mieli zaszczyt być autorami prac, które od 12 kwietnia można podziwiać na Zamku Piastowskim. Właśnie w przedświąteczne, środowe popołudnie odbył się wernisaż wystawy uczniów kształcących się w zawodach: technik organizacji reklamy, technik architektury krajobrazu oraz technik budownictwa.

Prace młodych twórców zostały przedstawione jako instalacja artystyczna, czyli w formie składającej się z wielu przedmiotów z życia codziennego, stanowiących istotę przekazu. Dzięki temu instalacja ta jest dziełem sztuki intermedialnej. Jak co roku, prace miały swój motyw przewodni. Tym razem było to przemijanie, szukanie sensu życia, a także szukanie wartości metafizycznych.

- reklama -

Goście, którzy przybyli na wystawę mieli okazję zobaczyć plakaty reklamowe, które skupiają uwagę na odwieczny proces przemijania, wizualizację reklamy zewnętrznej i gadżetów reklamowych, a także projekty ksiąg tożsamości. Autorami tych form byli przyszli technicy organizacji reklamy. Ponadto można było obejrzeć projekty architektoniczne, perspektywę z zastosowaniem koloru oraz rysunek techniczny. Prace te stworzyli uczniowie Budowlanki, którzy w niedalekiej przyszłości będą trudzić się w fachu technik architektury krajobrazu oraz technik budownictwa. Ci właśnie młodzi twórcy mieli okazję po raz pierwszy prezentować swoje prace w murach Domu Książęcego. W sumie swoje dzieła zaprezentowały 54 osoby.

Dodatkowym elementem wystawy stała się forma przestrzenna, której przesłaniem było pokazanie, jak bardzo ludzie podatni są na wszechobecną manipulację ze strony reklamy, a także mnogość informacji, które docierają z każdej strony. Czyni to człowieka manekinem podatnym na różnego rodzaju przekazy, którym niejednokrotnie podświadomie ulega.

Impreza ta była doskonałą okazją do wyróżnienia młodzieży. Podziękowanie w formie listu gratulacyjnego otrzymał Patryk Szaran za wykonanie projektu naklejki reklamowej dla I Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Jana Kasprowicza w Raciborzu. Ponadto pod okiem Barbary Szymczyny oraz Samorządu Uczniowskiego, szkoła zorganizowała konkurs pt. „Moja szkoła jest fajna”, którego celem było promowanie kierunków kształcenia. W kategorii prac indywidualnych nagrodzono Denisa Chrzonszcza z klasy 2F, kształcącego się w zawodzie technik ekonomista. Natomiast w kategorii prac grupowych wygrał spot reklamowy klasy 4G (technik geodeta). Łącznie wpłynęło 6 prac konkursowych. Promowane były kierunki: technik analityk, technik ochrony środowiska, technik logistyk, technik żywienia oraz technik geodeta.

Prace zostały wykonane pod okiem Karoliny Kostki – Sczyrby, Magdaleny Sczyrby, Agnieszki Wereszczyńskiej, a także Zygmunta Kobylaka, który był kuratorem wystawy. Dodatkowo w wernisażu uczestniczyli dyrektor Centrum, Jacek Kąsek oraz wicestarosta, Marek Kurpis.

Taka wystawa jest dla młodzieży świetnym sposobem na pokazanie swojego talentu, jak również uświadomienie odwiedzającym, jak ciężką pracę trzeba włożyć w rozwijanie swoich umiejętności i zdobycie zawodu. W obecnych czasach należy nie tylko dobrze się uczyć, ale również trzeba być bacznym obserwatorem zachodzących wokół każdego z nas zmian. Uczniowie CKZiU nr 1 udowodnili, że potrafią nie tylko obserwować rzeczywistość, ale też wyciągać z tego trafne wnioski.

Aleksandra Szmalec

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here