Raciborscy pogranicznicy przejęli od Austriaków siedmioro czeczeńskich Rosjan i Hindusa

obcokrajowcy

Obcokrajowcy próbowali uzyskać w Austrii ochronę międzynarodową, lecz już wcześniej starali się o taką ochronę lub o pobyt na terytorium Polski. Austriackie służby migracyjne przekazały ich funkcjonariuszom Śląskiej Straży Granicznej.

- reklama -

19 kwietnia, w rejonie dawnego przejścia granicznego Zwardoń – Skalite, funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej z Bielska – Białej przejęli od strony austriackiej 8 cudzoziemców, którzy wcześniej starali się w Polsce o ochronę międzynarodową lub o pobyt.

Wśród przekazanych cudzoziemców było siedmioro Rosjan narodowości czeczeńskiej oraz Hindus. Obcokrajowcy próbowali uzyskać w Austrii ochronę międzynarodową, lecz już wcześniej starali się o taką ochronę lub o pobyt na terytorium naszego kraju. Cudzoziemcy zostali przyjęci przez Straż Graniczną zgodnie z rozporządzeniem unijnym Dublin III oraz innymi umowami międzynarodowymi, w myśl których zostają oni przekazani do kraju, w którym złożyli pierwsze wnioski o ochronę.

W trakcie prowadzonych czynności służbowych sześcioro obcokrajowców złożyło pisemne wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej. W związku z tym umieszczeni zostali w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców bądź skierowani do Centralnego Ośrodka Recepcyjnego Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Pozostałe dwie osoby nie chciały pozostać w Polsce. Na mocy wydanych przez Straż Graniczną decyzji administracyjnych zostały one zobowiązane do powrotu. Decydując się opuścić Polskę i powrócić do swojego kraju, cudzoziemcy skorzystali z programu pomocy w dobrowolnym powrocie, który realizowany jest przez Międzynarodową Organizację do Spraw Migracji – IOM.

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here