„Vaccines work – Szczepionki działają”. Europejski Tydzień Szczepień 2017

europejski tydzień szczepień

W ramach obchodów raciborski Sanepid zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką szczepień (zarówno obowiązkowych jak i zalecanych) 25 kwietnia do punktu informacyjnego Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w przy ul. Batorego 8.

- reklama -

Od 24 – 30 Kwietnia będzie obchodzony Europejski Tydzień Szczepień. Podobnie jak w latach ubiegłych inicjatywa i działania kierowane i koordynowane są przez Światową Organizację Zdrowia. Głównym celem tej inicjatywy jest zwiększenie liczby osób zaszczepionych poprzez podniesienie wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat znaczenia szczepień ochronnych dla zdrowia.

Tydzień ten to także kampania zachęcająca do bliższego zapoznania się z tematyką szczepień i podnosząca zaufanie publiczne w społeczeństwie, zwłaszcza w grupach osób kwestionujących konieczność i bezpieczeństwo szczepień. Szczególny nacisk został położony na dotarcie do populacji z grup ryzyka oraz osób, które z różnych przyczyn sprzeciwiają się idei szczepień.

Motywem przewodnim kampanii jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie korzyści, jakie przyniosły szczepienia w obszarze zdrowia publicznego i odporności środowiskowej w celu ochrony osób, które mogą być narażone w sposób szczególny na zakażenie.

Kluczowe osiągnięcia poprzednich tygodni:

Coraz więcej pracowników opieki zdrowotnej uważa informowanie o szczepieniach za priorytet

Coraz więcej rodziców zasięga informacji o szczepieniach w placówkach opieki zdrowotnej lub planuje zaszczepić swoje dzieci

W wielu krajach odnotowano większą liczbę pozytywnych lub wyrównanych relacji w mediach na temat szczepień

Wszystkie kraje uczestniczące w obchodach Tygodnia uznały, że wydarzenie to będzie miało coraz większy wpływ na zrozumienie istoty szczepień w przyszłości.

Większość krajów zaznaczyła chęć ponownego udziału w inicjatywie

Większość krajów planuje kontynuować spotkania grup roboczych Europejskiego Tygodnia Szczepień w celu przygotowania się do obchodów kolejnego Tygodnia oraz
skoncentrować się na innych działaniach podkreślających wagę szczepień

Szczepienia ochronne są najważniejszym odkryciem medycyny i przyniosły ratunek milionom ludzi na świecie. Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć zapadalność na groźne i powszechne niegdyś choroby. Choroby zakaźne, zarówno wirusowe jak i bakteryjne  szczególnie łatwo rozwijają się u najmłodszych dzieci, a każda infekcja niesie za sobą ryzyko ciężkiego przebiegu i powikłań. Przed zakażeniem chronią jedynie szczepienia. Celem nowoczesnej profilaktyki jest nie tylko ochrona przed chorobami zakaźnymi, ale też komfort pacjenta poddanego szczepieniu.

Szczepienia ochronne mogą znacznie zmniejszyć liczbę zachorowań i powikłań, a nawet całkowicie wyeliminować niektóre choroby zakaźne. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu choroby zakaźne były codziennym zagrożeniem, a śmierć dziecka z powodu kokluszu czy szkarlatyny nie budziła żadnej sensacji” – twierdzi prof. Jacek Wysocki z Uniwersytetu Medycznego.

w Poznaniu, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii. Niespodziewany wzrost zachorowań, (podobnie jak w innych regionach kraju) na krztusiec (koklusz) na terenie powiatu raciborskiego odnotowano 2012 i 2016 roku.

Szacuje się że szczepienia przeciwko takim chorobom jak Polio, Błonica, Krztusiec ratują życie 3 milionom osób rocznie na całym świecie.

O czym należy pamiętać?

1. Nie zaszczepienie dziecka jest narażaniem go na zachorowanie na chorobę zakaźną oraz na jej powikłania.

2. Przed każdym szczepieniem dziecko musi obejrzeć lekarz aby stwierdzić, czy jest ono zdrowe.

3. Nie szczepimy dzieci, które aktualnie mają jakąkolwiek infekcję.

4. Między kolejnymi szczepieniami musi być zachowany stosowny odstęp, który określa lekarz pediatra.

5. Dzieci, które z jakichkolwiek przyczyn nie mogły być systematycznie szczepione w pierwszym roku życia mają stworzony tzw. „Indywidualny kalendarz szczepień” przez swojego lekarza.

6. Oprócz infekcji istnieją choroby (zwłaszcza przewlekłe), które są przeciwwskazaniem do szczepienia. W takim wypadku o „zwolnieniu ze szczepienia”, czasowym lub całkowitym orzeka lekarz prowadzący, często po zasięgnięciu konsultacji w Wojewódzkiej Poradni Szczepień.

7. Trzeba zdawać sobie sprawę, że niedopełnienie obowiązku szczepienia swojego dziecka jest przekroczeniem podstawowego obowiązku: zadbania o jego zdrowie.

8. Po szczepieniu najczęściej nie ma większych odczynów, niekiedy dziecko może mieć na drugi czy trzeci dzień po szczepieniu podwyższoną temperaturę, obrzęk w okolicy podania szczepionki, niechęć do jedzenia czy wolniejszy stolec. Można podać wówczas Paracetamol, który działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo.

9. W przypadku niepokojących matkę objawów (niezwykle rzadkich) należy zaraz pokazać dziecko lekarzowi.

W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Szczepień, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Raciborzu zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką szczepień ochronnych (zarówno obowiązkowych jak i zalecanych), w dniu 25 kwietnia do punktu informacyjnego Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w przy ul. Batorego 8 w godzinach od 8.00 do 15.00. W tych samych godzinach można zadzwonić pod numerem telefonu: 32/459-41-49 lub 32/459-41-40.
Więcej informacji na stronach:
–  http://szczepienia.gis.gov.pl
–  www.pzh.gov.pl

/ps/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here