Biblioteka. Oczywiście! Tydzień Bibliotek 2017

biblioteka raciborz

Z okazji Tygodnia Bibliotek raciborska książnica przygotowała dla swoich czytelników wiele ciekawych spotkań i wydarzeń.

W dniach 8-15 maja w całej Polsce będzie trwał Tydzień Bibliotek. Jak co roku w akcję włącza się również raciborska biblioteka.

Pierwszym wydarzeniem w ramach Tygodnia Bibliotek jest wernisaż wystawy prac członków Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON „Czas i miejsce”. Otwarcie odbędzie się 5 maja o godz. 17:00. Wystawa inspirowana jest klasyczną formą książki. „Pisząc światłem”, autorzy fotografii próbują ująć w kadrze ulotność chwili, ślad przeszłości, osobiste refleksje i towarzyszące procesowi obserwacji zdumienie.

- reklama -

6 maja o godz. 11:00 rozpocznie się Raciborska Pora Grania – Wiosna 2017, czyli spotkanie z grami planszowymi, fabularnymi i nie tylko organizowane przez Grupę NERD i Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Raciborzu. Początek maja to także rocznica powstania Grupy NERD, w tym roku już szósta. I ze względu na połączenie z kostką k6 – podstawową kostką w grach bez prądu – grupa świętuje szóste urodziny, grając.

9 maja o godz. 18:00 będzie można spotkać się z Karolem Wójcickim, popularyzatorem astronomii, dziennikarzem naukowym, prezenterem telewizyjnym, twórcą największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na Facebooku. Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo. W latach 2008-2016 związany z Centrum Nauki Kopernik. Organizator jednych z największych na świecie wspólnych obserwacji nocnego nieba oraz wielu innych imprez popularnonaukowych.

„Tanio i egzotycznie na wyciągnięcie ręki” – pod taką nazwą zaplanowano spotkanie z Marzeną Filipczak, które odbędzie się 10 maja o godz. 18:00. Marzena Filipczak jest dziennikarką i redaktorką. Zanim w 2008 roku wyjechała do Azji, przez 13 lat pracowała w Gazecie Wyborczej i Metrze – w tym drugim tytule także jako redaktor naczelna. W chwilach pomiędzy łamaniem gazety i ustawianiem makiety przejechała na własną rękę niemal całą Europę. Autorka książek „Między światami”, „Jadę sobie. Azja przewodnik dla podróżujących kobiet” i „Lecę dalej. Tanie podniebne podróże”.

12 maja o godz. 10:00 w bibliotece odbędzie się sympozjum naukowe „Jan Darowski 1926-2008”. Będzie ono poświęcone życiu i twórczości Jana Darowskiego, a udział wezmą badacze twórczości poety z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Uniwersytetu Śląskiego. Jan Darowski, z zawodu drukarz, poeta, eseista, krytyk literacki, jeden z założycieli i współredaktorów londyńskiej grupy „Kontynenty – Nowy Merkuriusz”.

„Ziemia Obiecana” Reymonta czy Wajdy?” to z kolei konkurs, którego finał odbędzie się 13 maja o godz. 10:00. W tym roku przypada 150. rocznica urodzin Władysława Reymonta. Zabawa, która będzie miała formę wzorowaną na turnieju „Jeden z dziesięciu”, wyłoni najlepszego znawcę dzieł Reymonta i Wajdy. Szczegółowy regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej raciborskiej biblioteki. Termin zgłoszeń upływa 10 maja.

Szczegółowy plan Tygodnia Bibliotek dostępny na stronie internetowej raciborskiej biblioteki www.biblrac.pl.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here