Tytuł i medal „Zasłużony dla Powiatu Raciborskiego” dla Pawła Newerli

zasłużony dla powiatu

Paweł Newerla jest z wykształcenia prawnikiem, którego wielką pasją jest badanie historii ziemi raciborskiej.

- reklama -

Zgodnie z przyjętymi zasadami tytuł wraz z medalem może być nadawany osobom fizycznym uchwałą Rady na wniosek m.in. Zarządu Powiatu. W związku z powyższym Zarząd wnioskuje o nadanie tytułu i medalu „Zasłużony dla Powiatu Raciborskiego”  Pawłowi Newerli.

Paweł Newerla jest z wykształcenia prawnikiem, którego wielką pasją jest badanie historii ziemi raciborskiej. Wyrazem zainteresowań Pana Pawła Newerli są liczne publikacje poświęcone głównie ziemi raciborskiej. Jest autorem książek pt.: „Opowieści o dawnym Raciborzu” oraz „Dzieje Raciborza i jego dzielnic”. Ponadto jest autorem i współautorem wielu pozycji wydawniczych, artykułów, również w języku niemieckim. Spod jego ręki wyszło ponad 100 artykułów poświęconych historii, gospodarce oraz ludziom.

Newerla opracował także kilka wydawnictw okolicznościowych: „725 lat parafii Pietrowice Wielkie”, „Rozwój poczty od 1922 r. na ziemi raciborskiej i rybnicko – wodzisławskiej”, „Kościół św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich”, „Sąd Rejonowy w Raciborzu 1826-2006”, „Raciborski przewodnik genealogiczny – Historia Urzędu Stanu Cywilnego w Raciborzu”, „Pawłów – Pawlau”.

Jest także twórcą tekstów do wydawnictw albumowych m.in. „Racibórz czarną kreską” – Wiesława Grąziowskiego, „Racibórz w fotografii Bolesława Stachowa”, „Racibórz wczoraj i dziś”, „Ziemia Raciborska w fotografii Bolesława Stachowa”, „Dawne Rudy”, „Poeta Ziemi Naszej”, „Powiat raciborski wczoraj i dziś”, „Architektura sakralna Raciborza”, „Racibórz – cztery pory roku”, „Joseph von Eichendorff na karcie pocztowej”.

Jako współautor brał udział w pracach nad takimi publikacjami jak: „Zarys historii Krzanowic”, „Dzieje Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu”, „Szkoła na Ostrogu”, „Zamki i pałace dorzecza górnej Odry”, „Raciborzanie tysiąclecia. Słownik biograficzny” oraz „Mieszkańcy ziemi raciborskiej dla Polski i Europy”.

W ramach współpracy z samorządem powiatu raciborskiego Paweł Newerla przeprowadził wywiady z polskimi uczestnikami projektu pn. „Spotkania” w 2011 r. Był to album z okazji jubileuszu 10-lecia partnerstwa z powiatem Maerkicher Kreis opisujący życie mieszkańców powiatu raciborskiego i Mäerkicher Kreis wraz z dokumentacją fotograficzną. Przygotował też tłumaczenie publikacji na język niemiecki. Uczestniczył również w realizacji projektów pt. „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin” z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej.

W ramach tych wydarzeń odbywały się cykliczne prelekcje i wykłady na Zamku Piastowskim w Raciborzu, a także w 2014 r. została wydana publikacja książkowa pt. „Ziemia raciborska. Postacie. Zjawiska historyczne. Gospodarka”.

Paweł Newerla zawsze służy dobrą radą, jest otwarty na propozycje, bardzo chętny do dzielenia się swoim doświadczeniem i wielką wiedzą historyczną. Chętnie angażuje się w wydarzenia organizowane przez powiat, np. otwarcie Zamku Piastowskiego w Raciborzu. W uhonorowaniu jego zasług dla społeczności powiatu raciborskiego w 2009 r. otrzymał Nagrodę Starosty Raciborskiego „Mieszko AD 2008” w kategorii twórczość literacka.

Paweł Newerla ma już na swoim koncie tytuł „Zasłużony dla Raciborza”, otrzymany w styczniu 2012 roku.

/ps/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here