Walka o dworzec PKP w Chałupkach

stacja pkp chalupki
Stacja kolejowa w Chałupkach

170-letni budynek dworca w Chałupkach stoi pusty. Gmina Krzyżanowice ma pomysł, co z nim zrobić, jednak PKP nie zgadza się ani na przejęcie dworca przez nią, ani nie planuje jego remontu.

1 maja tego roku odcinek linii kolejowej z Raciborza do Chałupek i stacja kolejowa w Chałupkach obchodziły 170-lecie funkcjonowania. Tory i perony przechodzą modernizację, w Krzyżanowicach powstaje budynek, w którym znajdzie się m.in. poczekalnia. Jednak w Chałupkach nic się nie zmienia. PKP PLK ma w planie remont peronów, najpóźniej w 2019 roku. A co z budynkiem?

Przez Chałupki przejeżdżają codziennie trzy pary międzynarodowych pociągów PKP Intercity. Podróżni po wjeździe do Polski z Czech widzą duży, zaniedbany budynek. Gmina Krzyżanowice od 2011 roku starała się o jego przejęcie. – Pomimo wstępnych zapewnień ze strony PKP, że przejęcie będzie możliwe, PKP nie uczyniło tego i ostatecznie nie wyraziło zgody na przejęcie dworca przez Gminę – poinformował nas Urząd Gminy Krzyżanowice. W związku z brakiem zgody PKP, Gmina utraciła możliwość wnioskowania i pozyskania środków z Unii Europejskiej na rewitalizację tego obiektu. Potrzebne są bowiem znaczne nakłady finansowe, aby przywrócić budynek do stanu używalności i zaadaptować go na cele społeczne i kulturalne.

- reklama -

Gmina zwróciła się więc do PKP o wprowadzenie dworca w Chałupkach do Programu Inwestycji Dworcowych przyjętego przez Zarząd PKP S.A. uchwałą Nr 409 z dnia 27 września 2016 r. W odpowiedzi PKP poinformowało, że wykaz dworców ujęty w ww. uchwale stanowi zestawienie priorytetowych grup inwestycji planowanych do realizacji w latach 2016-2023 i w zestawieniu tym nie ujęto dworca zlokalizowanego w Chałupkach. – PKP uznało, że dworzec ten, pomimo iż zlokalizowany jest na granicy polsko-czeskiej, nie stanowi inwestycji priorytetowej i nie ma konieczności wpisania go do ww. Programu – wyjaśnia Urząd Gminy.

Gmina jednak nie rezygnuje i po raz kolejny zwróciła się z prośbą, tym razem bezpośrednio do Zarządu PKP, do Komisji Sejmowej ds. transportu kolejowego i poczty oraz do posłów z terenu okręgu z pismem, w którym ujęto niezaprzeczalne argumenty, dlaczego dworzec w Chałupkach powinien zostać ujęty w Programie Inwestycji Dworcowych, którego celem jest kompleksowy remont obiektów dworcowych. Jak informuje UG, obecnie czeka na odpowiedź, czy PKP przychyli się do tej prośby i wpisze budynki dworca w Chałupkach na listę Programu.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here