Dzień Strażaka w raciborskiej komendzie PSP [ZDJĘCIA]

dzien strazaka psp raciborz

W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu wręczono medale i wyróżnienia, a także przyznano awanse.

4 maja na całym świecie świętowany jest Dzień Strażaka. W czwartek uroczystość odbyła się w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu. Była to okazja, by wspomnieć o 25-leciu ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, a także wyzwaniu, jakie niedługo potem postawił przed strażakami pożar lasów w Kuźni Raciborskiej. Zginęli wtedy aspirant Andrzej Kaczyna z Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Raciborzu i druh Andrzej Malinowski z OSP Kłodnica.

Wręczono także medale. Złoty medal „Za zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali: kapitan Tomasz Brański i Andrzej Wawrzynek. Srebrny medal „Za zasługi dla Pożarnictwa” otrzymała Anna Iskała, natomiast Brązowy medal „Za zasługi dla Pożarnictwa” otrzymał starszy sekcyjny Krystian Wołk.

- reklama -

Stopień aspiranta otrzymali młodsi aspiranci: Radosław Bar, Mirosław Hyjek, Mateusz Musioł, Rafał Rybka i Tomasz Sokołowski. Stopień starszego ogniomistrza otrzymali ogniomistrze: Mirosław Dziki i Łukasz Sczensny. Stopień ogniomistrza otrzymali młodsi ogniomistrze: Michał Mrowiec, Michał Oliwa i Adrian Proksz. Stopień młodszego ogniomistrza otrzymali starsi sekcyjni: Marek Kuśka i Łukasz Łanocha. Stopień starszego sekcyjnego otrzymali sekcyjni: Andrzej Bugdoł, Krzysztof Glenc, Michał Szukalski i Krystian Wołk. Stopień sekcyjnego otrzymał starszy strażak Marek Wiszkony. Stopień starszego strażaka otrzymali: strażak Marcin Wyżgoł i strażak Mateusz Czogała.

Wyróżnienia otrzymali:
1. Starszy kapitan Wiesław Szczygielski
2. Kapitan Mateusz Wyrba
3. Aspirant Sławomir Zawadzki
4. Aspirant Michał Wranik
5. Aspirant Marek Wranik
6. Starszy ogniomistrz Adam Gembalczyk
7. Ogniomistrz Adrian Proksz
8. Ogniomistrz Leszek Szczepara
9. Młodszy ogniomistrz Piotr Złoty
10. Młodszy ogniomistrz Artur Nawrocki
11. Młodszy ogniomistrz Łukasz Łanocha
12. Starszy sekcyjny Krzysztof Glenc
13. Sekcyjny Tomasz Kszuk

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Srebrnym medalem za długoletnią służbę wyróżnił: starszego ogniomistrza Adama Gembalczyka i starszego ogniomistrza Karola Zdunka. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Brązowym medalem za długoletnią służbę wyróżnił młodszego ogniomistrza Piotra Witeczka.

4 maja 2017 roku wyróżnienie od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji otrzymał aspirant Sławomir Zawadzki. Natomiast z dniem 4 maja 2017 roku na wyższe stopnie służbowe awansowani zostali: do stopnia młodszego brygadiera – starszy kapitan Paweł Sowa, do stopnia kapitana – młodszy kapitan Mateusz Wyrba.

Za szczególne zaangażowanie w działaniach ratowniczo-gaśniczych Dyplomem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej wyróżniony został starszy aspirant w stanie spoczynku Tomasz Krauze

Podziękowano też funkcjonariuszom służby więziennej – zakładu karnego w Raciborzu za zaangażowanie w akcję ratowniczą w czasie wypadku drogowego, który miał miejsce 18 maja 2017 roku na ul. Kolejowej w Raciborzu. Doszło tam do zderzenia samochodu osobowego i dwóch samochodów ciężarowych, w wyniku czego dwójka dzieci i dwie osoby dorosłe zostały poszkodowane. Świadkami zdarzenia byli funkcjonariusze Służby Więziennej pracujący w Zakładzie Karnym w Raciborzu: sierżant Dawid Mucha i sierżant Daniel Tumula, którzy powiadomili służby ratownicze, udzielili pierwszej pomocy poszkodowanym i zaopiekowali się dziećmi. Po dojeździe służb ratowniczych pomagali w zabezpieczeniu terenu akcji.

Przedszkole nr 15 w Raciborzu im. Jana Brzechwy wraz z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu zorganizowały II Powiatowy Konkurs Plastyczny „Dzielni Strażacy”. W grupie wiekowej 5-6 lat pierwsze miejsce zajął Kacper Kurek (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Brzeźnicy), drugie Julia Parma (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rzuchowie), a trzecie Kamil Klimża (Przedszkole w Bieńkowicach). Wyróżnienia otrzymali: Martyna Dudacy (Przedszkole w Pietrowicach Wielkich) i Piotruś Stanek (Przedszkole nr 26 w Raciborzu). Wyniki w grupie wiekowej 3-4 lata wyniki przedstawiają się następująco: pierwsze miejsce: Zuzanna Jędrosek (Przedszkole w Nędzy), drugie miejsce: Oliwia Fojcik (Przedszkole nr 11 w Raciborzu), trzecie miejsce: Paulina Ćwirta (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Brzeźnicy). Wyróżniono Krzysztofa Kuryłowicza (Przedszkole nr 15 w Raciborzu) i Alana Kasperka (Przedszkole w Kobyli).

Katarzyna Przypadło

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here