Sięgać po środki na szkolenia dla pracodawców i pracowników [ZDJĘCIA]

Monika Borowiec

W trudnym okresie braku na rynku pracowników przedsiębiorcy zmuszeni są szkolić.

Pracodawcy coraz częściej spotykają się z poważnym problemem braku kandydatów do pracy. Często też osoby chcące pracować nie posiadają wiedzy merytorycznej lub kompetencji miękkich wymaganych na obsadzanych stanowiskach pracy (problem zniszczenia szkolnictwa zawodowego w ostatnim dziesięcioleciu). Rozwiązaniem rekompensującym staje się zatrudnienie kandydata z jednoczesnym szkoleniem kadry finansowanym przez pracodawcę. Warto zainteresować się instrumentom skierowanym do pracodawców w segmencie MŚP, które wspierają finansowo proces szkoleń.

- reklama -

Anna Słotwińska-Plewka

„Wsparcie rozwojowe Małych i Średnich Przedsiębiorstw – dofinansowanie szkoleń i doradztwa dla pracodawców i pracowników w oparciu o fundusze unijne” – to temat konferencji Powiatowego Urzędu Pracy, której głównym celem było (25.05.2017) zapoznanie pracodawców z możliwościami dofinansowania w zakresie rozwoju zawodowego pracownika i pracodawcy. Dyrektor PUP Anna Słotwińska-Plewka: – Dobra informacja to ta, że firmy w powiecie wodzisławskim chcą się rozwijać i dostrzegają konieczność szkolenia i podwyższania kwalifikacji swoich pracowników.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy funkcjonuje od 2014 r. i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród pracodawców powiatu raciborskiego i wodzisławskiego. Celem utworzenia funduszu jest ochrona pracowników przed utratą pracy z powodu braku odpowiednich kompetencji i kwalifikacji, zawodowych, niedostosowanych do wymagań rozwijającej się gospodarki. O skali zainteresowania pracodawców wsparciem funduszu mówi wartość środków przekazanych przez wodzisławski PUP firmom, która w ciągu trzech lat wzrosła dziesięciokrotnie (jak podaje PUP Wodzisław) z 75,7 tys. zł w 2014 r. do 756,7 tys. zł w roku 2017. W urzędzie pracy w Raciborzu środki z KFS wyczerpują się zwykle w pierwszym półroczu.

W kontekście ograniczonych środków z KFS, ciekawą propozycją może być projekt unijny „Wsparcie rozwojowe MŚP w województwie śląskim”, współfinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Akcję promocyjną zadania rozpoczął m.in. Fundusz Górnośląski S.A., który jest jednym z operatorów i pozyskał aż 180 mln zł na ten cel. W dniu 25 maja w Katowicach oraz 24 maja w Wodzisławiu Śl. odbyła się prezentacja głównych założeń programu. Na zorganizowanym przez PUP Wodzisław Śl. konferencji dla przedsiębiorców Monika Borowiec z Funduszu Górnośląskiego S.A. z Katowic mówiła o możliwościach wsparcia na ww. szkolenia.

Czytaj więcej: http://www.gazetainformator.pl/2017/05/31/siegac-po-srodki-na-szkolenia-dla-pracodawcow-i-pracownikow/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here