Wschodnia obwodnica Raciborza najpóźniej w 2022 roku [ZDJĘCIA]

Do 5 lat musi zakończyć się budowa odcina drogi Racibórz-Pszczyna od Rudnika do ul. Piaskowej. Odcinek ma być zaczątkiem do skomunikowania miasta z autostradą A1.  

Przypomnijmy: 1 czerwca do ratusza wpłynęły pozytywne wieści. Racibórz znalazł się wśród 4 miast z unijnym dofinansowaniem na drogowe inwestycje. Miasto na budowę 8 km odcinka drogi Racibórz-Pszczyna  od Rudnika do ulicy Piaskowej otrzymało 146 mln złotych z  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Koszt całej inwestycji ma wynieść 200 mln złotych.

- reklama -

Przebieg trasy

Szczegóły dotyczące budowy wschodniej obwodnicy miasta przedstawiono wczoraj (7 czerwca) w Urzędzie Miasta na otwartym spotkaniu dla mieszkańców i mediów. Trasa rozpoczynać ma się rondem na DK45 przy zjeździe do Rudnika, a kończyć na ulicy Piaskowej w Raciborzu, gdzie tymczasowo powstanie rondo na wysokości stacji LPG.  –  Od DK45 droga biec będzie w stronę Raciborza. Na ulicy Podmiejskiej zaplanowano skrzyżowanie, jednopoziomowe, sterowane sygnalizacją świetlną. Dalej trasa biec będzie w stronę wałów Odry. Ostróg z Miedonią połączy most o długości około 380 metrów długości. Na wysokości żwirowni powstanie  skrzyżowanie  z ulicą Rudzką. Do tego momentu droga będzie jednojezdniowa. Od ulicy Rudzkiej w stronę Rybnickiej powstaną natomiast dwa pasy ruchu. Dalej nad mostem kolejowym Racibórz-Markowice powstanie wiadukt.  Następnie na skrzyżowaniu ulic Rybnicka- Piaskowa tymczasowe rondo, do momentu realizacji kolejnego etapu prac.  – tłumaczył Paweł Sosnowski z raciborskiego magistratu.

Realizacja i wywłaszczenia

Obecnie trwają prace nad dokończeniem dokumentacji wykonawczej i przetargowej. –Inwestycja musi być oddana do 2022 roku, żebyśmy nie stracili finasowania. Zakładam, że w przeciągu półtorej roku do 2 lat rozpoczną się prace- mówił wiceprezydent Raciborza Wojciech Krzyżek.  Do zrealizowania inwestycji niezbędne będzie wyburzenie kilku posesji. Wiceprezydent zapewniał mieszkańców, że  odszkodowania ze strony inwestora (Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach) są bardzo korzystne.

Komunikacja z autostradą

Raciborska obwodnica ma docelowo umożliwić mieszkańcom szybką komunikację z autostradą A1. Prezydent Lenk szacuje, że czas podróży mógłby wynieść 15 min. By tak się stało niezbędna będzie realizacja odcinka od ulicy Piaskowej w Raciborzu, do ulicy Sportowej w Rybniku. Na chwilę obecną jednak nie wiadomo kiedy takie prace mogłyby ruszyć i kto zapewniłby ich finansowanie. Samorządowcy liczą, że realizacja obecnej inwestycji będzie ważnym argumentem w dalszych rozmowach z Zarządem Województwa Śląskiego oraz ZDW w Katowicach.

/mh/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here