Woj. śląskie: Do 2050 roku liczba ludności spadnie o 19,5%

Spadek liczby ludzi

Zgodnie z prognozą GUS – prognozowany spadek liczby ludności jest wyższy tylko w woj. opolskim, świętokrzyskim, lubelskim i łódzkim.

Zarząd Województwa Śląskiego przyjął projekt „Koncepcji polityki przeciwdziałania negatywnym zmianom demograficznym, depopulacji i starzeniu się społeczeństwa w województwie śląskim”. Teraz trafia do konsultacji społecznych.

- reklama -

– Województwo śląskie stoi przed wyzwaniami związanymi ze zmniejszającą się liczbą ludności, zarówno wskutek niekorzystnych ruchów migracyjnych, jak i w efekcie niekorzystnego ruchu naturalnego ludności. Prognozy demograficzne przygotowywane przez Główny Urząd Statystyczny wskazują, że tendencje te będą się pogłębiać, co w perspektywie kilkunastu lat może skutkować licznymi problemami społecznymi i gospodarczymi – podkreśla rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Zgodnie z prognozą GUS do 2050 roku liczba ludności w województwie śląskim spadnie o 19,5%, czyli o ponad 890 tys. osób. Prognozowany spadek liczby ludności jest wyższy tylko w województwach opolskim, świętokrzyskim, lubelskim i łódzkim.

W lutym 2016 r.  Zarząd Województwa rozpoczął prace związane z przyjęciem strategicznego planu. – Dokument poza analizą sytuacji demograficznej województwa wskazuje na obszary, które wymagają wsparcia oraz prezentują pożądane kierunki w ramach działań mających na celu przeciwdziałanie depopulacji – wyjaśnia rzecznik.

Projekt dostępny jest na stronie internetowej www.slaskie.pl, w zakładce plany rozwoju/demografia, na stronie BIP Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz na stronie http://rcas.slaskie.pl

Wszelkie uwagi i opinie do projektu „Koncepcji” należy zgłaszać w terminie do 12 lipca br. na odpowiednim formularzu na adres mailowy: [email protected] lub pisemnie: Wydział Rozwoju Regionalnego, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice (źródło Urząd Marszałkowski .

publ. /j/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here