Halina Dudała oraz Szczepan Twardoch laureatami „Górnośląskiego Tacyta” 2017 [ZDJĘCIA]

Halina Dudała oraz Szczepan Twardoch laureatami „Górnośląskiego Tacyta” 2017

Ruch Autonomii Śląska przyznaje nagrodę im. ks. dr Augustyna Weltzla w dwóch kategoriach: badacz oraz popularyzator dziejów Górnego Śląska.

We wtorek, 13 czerwca, odbyła się w Tworkowie, w powiecie raciborskim, uroczystość wręczenia Nagród „Górnośląski Tacyt” im. ks. dr Augustyna Weltzla za rok 2016. Dotyczące historii publikacje Weltzla to przykład naukowej rzetelności i braku narodowych uprzedzeń, które w poważnym stopniu zaważyły na późniejszym dziejopisarstwie dotyczącym regionu. Nagrodę przyznaje Ruch Autonomii Śląska w dwóch kategoriach: badacz oraz popularyzator dziejów Górnego Śląska. W poprzednich latach nagradzano między innymi: śp. Michała Smolorza, Kazimierza Kutza, Henryka Wańka czy też Alojzego Lysko.

- reklama -

Tegorocznymi laureatami zostali dr hab. Halina Dudała – dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach – za pracę Clerus decanatus plesnesis w świetle protokołów kongregacji dekanalnych pszczyńskich z lat 1691-1756. Edycja źródłowa oraz pisarz Szczepan Twardoch z Pilchowic za dotychczasowy całokształt twórczości na polu popularyzowania skomplikowanych dziejów Górnego Śląska. Laudacje wygłosili prof. Wacław Gojniczek (dla prof. Dudały) oraz dwójka profesorów: Zbigniew Kadłubek i Krzysztof Łęcki (dla Sz. Twardocha).

Wstęp do gali rozdania nagród miał miejsce w zabytkowym kościele pw. św. Piotra i Pawła w Tworkowie, gdzie patron nagrody, ks. dr Weltzel, nazywany „Górnośląskim Tacytem” był przez około 40 lat proboszczem, a po śmierci znalazł swoje miejsce spoczynku na przykościelnym cmentarzu, vis-a-vis głównego wejścia do kościoła. Gości przywitał w świątyni jej obecny gospodarz, proboszcz ks. Piotr Tkocz, a następnie przewodniczący RAŚ dr Jerzy Gorzelik, historyk sztuki specjalizujący się w sztuce baroku dał krótki wykład na temat historii tej „perły baroku na ziemi raciborskiej”. Na zakończenie mającej miejsce w kościele pierwszej części uroczystości, wystąpił też z programem pieśni religijnych chór parafii pw. św. Anny z sąsiednich Krzyżanowic, pod dyrekcją Leonarda Fulneczka. Wychodząc z kościoła delegacja RAŚ złożyła jeszcze kwiaty na nowo zrekonstruowanym nagrobku ks. Weltzla.

Druga część uroczystości, gala rozdania nagród, dzięki uprzejmości Gminy Krzyżanowice miała miejsce w Domu Kultury w Tworkowie. Na uroczystości zgromadziło się ponad 100 osób: samorządowcy, aktywiści i miłośnicy historii nie tylko z powiatu raciborskiego oraz GOP-u, ale również z czeskiej części Górnego Śląska oraz innych śląskich okolic. Galę prowadził dr Jerzy Gorzelik, a po laudacjach i uhonorowaniu Laureatów miała miejsce dyskusja prowadzona przez Leonarda Fulneczka. Temat dyskusji brzmiał „Elity na Górnym Śląsku – dawniej i dziś”, a uczestniczyli w niej oprócz Laureatów także profesorowie Kadłubek i Nawrocki. Na zakończenie gali wyśmienity koncert dał „Kwartet Bramy Morawskiej” z Raciborza – poszczególne utwory z nawiązaniem do muzycznej przeszłości Górnego Śląska zapowiadał przewodniczący koła wodzisławskiego RAŚ Ryszard Ucher – a następnie przy poczęstunku jeszcze długo trwały rozmowy w kuluarach.

Była to jubileuszowa, 10. gala wręczenia nagród, „Górnośląskich Tacytów”. Aby podkreślić dalsze, symboliczne jubileusze: 200. rocznicę urodzin oraz 120. rocznicę śmierci ks. dr Augustina Weltzla uroczystość zorganizowano wraz z wiceprzewodniczącym sejmiku województwa śląskiego z ramienia RAŚ Januszem Witą właśnie w Tworkowie – miejscu, gdzie ks. Weltzel był duszpasterzem oraz stworzył większość swych prac.

Fot. Stanisław Sitek – Turza Śl.

publ. /j/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here