Ekologiczni badacze z SP4 poznali przyrodę pogranicza

Miesiące maj i czerwiec to w kalendarzu raciborskiej „Czwórki” czas spotkań o tematyce ekologicznej.

W ramach projektu „Janka i Honza-ekologiczni badacze”-  INTERREG V A-Republika Czeska-Polska uczniowie z SP4 udali się wraz z przyjaciółmi z Zakladni Skola w Raduniu w okolicę Pradziada oraz odbyli podróż szlakiem karkonoskim. Podczas pobytu w Czechach młodzi ekolodzy pogłębiali swoją wiedzę na temat pomników przyrody. Otrzymali zestaw pytań, na które musieli znaleźć odpowiedzi na szlaku. Pytania zawierały cenne wskazówki dot. pomników przyrody, roślin, zwierząt, miejsc chronionych.

- reklama -

Z przewodnikiem odwiedzili ekspozycję w Muzeum Papieru i autentyczne pomieszczenia produkcyjne. Zastanowili się nad tym jak ograniczać zużycie papieru. Mieli okazję sami przygotować papier metodą czerpaną. Zapoznali się z alternatywnymi sposobami produkcji energii elektrycznej- elektrownią wodną. Następnym elementem wycieczki było wejście na górę Pradziad w obrębie Narodowego Rezerwatu Przyrody, będącego kolejną formą ochrony przyrody. Uczniowie obserwowali środowisko naturalne, drzewa, rośliny i zwierzęta.

Zwiedzili Jaskinię na Pomezi, położoną 2km od miejscowości Lipowe Łaźnie, będącą przykładem pomnika przyrody. Zapoznali się z typowymi formami dla jaskini, bogatą szatą naciekową, tworzącą między innymi ogromne nacieki kaskadowe oraz inne fantazyjne formy jak np. serce. Atrakcją była kąpiel w basenie termalnym.

Po polskiej stronie wraz z przewodnikiem polsko- czescy ekolodzy mieli okazję zobaczyć Krucze Skały w Szklarskiej Porębie, wodospad Kamieńczyka oraz wodospad Szklarki.

Zwiedzili Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie, które ma jedne z najoryginalniejszych, zbiorów geologicznych w Polsce. Poznali tam cenne okazy mineralogiczne i paleontologiczne. W Jeleniej Górze zobaczyli Muzeum Przyrodnicze, gdzie zapoznali się z ciekawymi zbiorami przyrodniczymi między innymi: barwnym światem ptaków, tajemniczym światem grzybów, czy niesamowitym światem owadów.

Na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego uczniowie wspięli się na Górę Chojnik, gdzie w trakcie przejścia nauczyli się rozpoznawać gatunki drzew i roślin chronionych. Obserwowali sukcesję ekologiczną, obieg materii w przyrodzie. Podziwiali z Zamku Chojnik panoramę Jeleniej Góry. Podczas pobytu w Karkonoszach odbyło się ognisko, przy którym rozmawiano o przyrodzie oraz odpowiedzialnym zachowaniu się w górach podczas wędrówek. Odbyła się krótka lekcja z kompasem oraz konkursy ekologiczne.

Wyjazdy wzbogaciły uczniów o nową wiedzę ekologiczną, pozwoliły dogłębnie poznać przyrodę naszego pogranicza i utrwalić wiadomości nabyte wcześniej w szkole. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa RP- Przekraczamy Granice.

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”. 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

/SP4/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here