Likwidują zabytkową linię teletechniczną wzdłuż torów do Baborowa [ZDJĘCIA]

zabytkowa linia teletechniczka linia kolejowa nr 177

Na szlaku kolejowym z Pietrowic Wielkich do Baborowa znajduje się unikatowa infrastruktura. W piątek rozpoczęto jej likwidację.

30 czerwca rozpoczęto likwidację linii teletechnicznej wzdłuż linii kolejowej nr 177 z Raciborza do Głubczyc. Burzone są słupy na szlaku Pietrowice Wielkie – Baborów. Mimo że aktualnie nie pełni ona żadnej roli w prowadzeniu ruchu pociągów, posiada walory zabytkowe. W jej skład wchodzą słupy typu H (zwane także „bramowymi” lub „portalowymi”), które wykorzystywane były wyłącznie na liniach o dużym natężeniu ruchu pociągów ze względu na wysokie koszty budowy. Wraz z postępującą modernizacją i elektryfikacją sieci kolejowej linie takie zastąpiono nowocześniejszymi liniami kablowymi.

- reklama -

W Polsce prawdopodobnie znajdują się jedynie cztery takie linie teletechniczne, jednak żadna z nich nie jest w tak dobrym stanie, jak linia pomiędzy Pietrowicami Wielkimi a Baborowem. Towarzystwo Entuzjastów Kolei rozpoczęło więc działania mające na celu uratowanie unikatowej infrastruktury. Według członków TEK linia nr 177 może zostać wykorzystana do prowadzenia pociągów specjalnych dla miłośników historii kolei lub realizacji zdjęć filmowych i plenerów fotograficznych, dla których dodatkowym atutem jest zachowana sygnalizacja kształtowa w stacji Baborów.  Ponadto ze względu na kondycję i plany co do pozostałych linii niedługo na polskiej sieci kolejowej nie będzie żadnego czynnego odcinka linii kolejowej wyposażonego w kompletną linię teletechniczną na słupach typu H. – Stan taki niewątpliwie przyczyni się do zubożenia dziedzictwa kulturowego Polski – uważa Towarzystwo Entuzjastów Kolei.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

4 KOMENTARZE

  1. A u naszych sąsiadów wszelkie zabytkowe ustrojstwo jest ratowane.
    Należy dbać o swoją przeszłość by pozostawić dla potomnych.

  2. A u naszych sąsiadów wszelkie zabytkowe ustrojstwo jest ratowane.
    Należy dbać o swoją przeszłość by pozostawić dla potomnych.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here