Były zakład poprawczy przechodzi remont [ZDJĘCIA]

sad raciborz

Sąd Okręgowy w Gliwicach prowadzi kompleksowy remont budynku dawnego Sądu Krajowego i Zakładu Poprawczego w Raciborzu. Zobacz wnętrza, a także, na jakim etapie są prace.

Budynek dawnego Sądu Krajowego, później Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich, odzyska dawny blask. Kompleksowy remont budynku przy ul. Wojska Polskiego jako inwestor prowadzi Sąd Okręgowy w Gliwicach.

- reklama -

Budynek powstał w latach 1889-1892 w stylu neorenesansu niderlandzkiego na rzucie zbliżonym do kształtu litery T. Gmach jest trzykondygnacyjny i w całości podpiwniczony. Mimo zniszczeń wojennych zachował się oryginalny bogaty element zdobniczy zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Na szczególną uwagę zasługuje klatka schodowa oraz sale rozpraw.

sad raciborz
Budynek sądu na pocztówce z 1902 roku.

Pierwotnie na parterze i pierwszym piętrze siedzibę miał pruski Sąd Krajowy – Landgericht (napis ten można jeszcze zauważyć nad wejściem), natomiast na drugim piętrze Prokuratura Sądu Krajowego. Po II wojnie światowej zdatne do użytkowania pomieszczenia przejął Sąd Okręgowy w Katowicach. W październiku 1951 r. przy ul. Wojska Polskiego działalność rozpoczął Zakład Poprawczy. W 2001 r. budynek przejął nowo powstały Sąd Okręgowy w Gliwicach. Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Raciborzu funkcjonował w nim do 2012 r., kiedy to przeniesiono placówkę do nowej siedziby. Obiekt pozostaje w trwałym zarządzeniu Sądu Okręgowego w Gliwicach. W 1995 r. został wpisany do rejestru zabytków.

sad raciborz
Wizerunek budynku z 1912 roku.

Obecnie w budynku prace wykonują komórki Sądu Okręgowego w Gliwicach i Sądu Rejonowego w Raciborzu. Działa tam również Centrum Obsługi Druku, realizujące nieodpłatne usługi drukowania i kopertowania korespondencji sądowej dla ponad 50 sądów z całego kraju. Jest to pierwszy taki ośrodek w kraju. Został utworzony w Raciborzu z inicjatywy Sądu Okręgowego w Gliwicach i sfinansowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Na przeniesienie do budynku oczekują Wydziały Sądu Rejonowego i raciborska Prokuratura Rejonowa.

27 kwietnia rozpoczął się remont obiektu, którego czas trwania zaplanowano na trzy lata. Łączna wartość robót budowlanych szacowana jest na kwotę 18 mln zł. W I kwartale tego roku w ramach Planu Remontów na 2017 rok środków finansowych udzieliło Ministerstwo Sprawiedliwości.

Prace, oprócz zapewnienia prawidłowej pracy funkcjonujących obecnie w budynku agend sądowych, umożliwią także uzyskanie dodatkowej powierzchni dla archiwów Sądu Rejonowego w Raciborzu i Sądu Okręgowego w Gliwicach, które są obecnie na wyczerpaniu. W robotach biorą udział osoby odbywające karę w Zakładzie Karnym w Raciborzu. W kolejnych etapach remontu planowane jest dalsze wspieranie programu integracji skazanych, realizowanego w Resorcie Sprawiedliwości.

sad raciborz
Widok na ulicę Wojska Polskiego – Zwingerstrasse – w okresie międzywojennym.

Pierwszy etap wykonuje firma Midpol Investment Arkadiusz Ghiuri z siedzibą w Tokarni za kwotę 2 147 873 zł brutto. W jego ramach zaplanowano skucie tynków na ścianach, stropach i sklepieniach w pomieszczeniach piwnic, wymianę warstw posadzkowych w pomieszczeniach piwnic, wykonanie izolacji przeciwwilgociowych fundamentów i wykonanie drenażu opaskowego, wyburzenie części ścianek działowych i wykonanie nowych, remont murowanych kominów wentylacyjnych w przestrzeni poddasza i ponad dachem, konserwację więźby dachowej z wymianą jej poszczególnych elementów (bez naruszania konstrukcji dachu) oraz wymianę całego pokrycia dachu z dachówki ceramicznej, instalacji odgromowej i elementów komunikacji na dachu oraz rynien i rur spustowych. Planowany termin zakończenia prac wyznaczono na 15 listopada 2017 r.

Jak informuje Sąd Okręgowy w Gliwicach, harmonogram robót budowlanych jest realizowany zgodnie z planem. Dotychczas wykonane prace zostały zrealizowane sprawnie i terminowo, a część realizowanych prac wyprzedza obecnie harmonogram.

Trwa przetarg na realizację kolejnego, drugiego etapu robót, w ramach których do końca roku zaplanowano wymianę całej instalacji centralnego ogrzewania. W przypadku wykonania przed terminem I i II etapu będą miały miejsce prace murarskie na pierwszej i drugiej kondygnacji. Ministerstwo Sprawiedliwości zapewniło, że zadanie remontowe ma wysoki priorytet realizacji – zgodnie z aktualnym planem finansowym na 2017 rok.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here