Jest praca, ale… nie ma kandydatów? W Raciborzu brakuje ślusarzy

Praca Racibórz: Firma Eko-Okna poszukuje ślusarzy

Na rynku pracy od kilku lat występuje problem braku wykwalifikowanej kadry. Jego skala dostrzegalna jest w szczególności w tak dużych zakładach, jak m.in. Eko-Okna.

Pracodawcy w Polsce i w regionie coraz częściej narzekają na brak pracowników, którzy, szukając lepszych zarobków, wciąż decydują się na wyjazd za granicę. Te osoby, które pozostają w kraju, mają natomiast coraz wyższe wymagania względem swoich potencjalnych pracodawców.

- reklama -

Stopa bezrobocia w kraju od wielu miesięcy utrzymuje się na poziomie ok. 7%. Problemem stał się jednak nie brak pracy, a brak pracowników – w szczególności tych wykwalifikowanych. Podobną tendencję zauważyć można również w powiecie raciborskim.

Na koniec lipca br. w tutejszym Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 2070 osób bezrobotnych. Wśród nich brakuje jednak osób przeszkolonych w najbardziej poszukiwanych zawodach w regionie, takich, jak np. ślusarz.

Z problemem braku wykwalifikowanej kadry boryka się m.in. firma Eko-Okna: – Tylko w ciągu minionego roku zatrudniliśmy ponad 900 osób. Rekrutacja jednak się nie zakończyła. Ze względu na to, że w coraz większym stopniu wychodzimy na rynki eksportowe, nieustannie poszukujemy osób ze znajomością języków obcych, a w szczególności języka francuskiego, włoskiego, holenderskiego i niemieckiego… Jednak to nie wszystko – mówi Barbara Frankowicz, kierownik Działu Personalnego Eko-Okna S.A.

Od początku roku spółka znacząco rozwinęła produkcję stolarki aluminiowej i to w tym dziale można zaobserwować największe braki kadrowe: – Potrzebujemy ślusarzy. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że to zawód deficytowy, dlatego właśnie dla ślusarzy i wszystkich nowo zatrudnionych pracowników produkcyjnych przygotowaliśmy specjalne warunki pracy – tłumaczy Anna Skrzyńska, specjalista ds. HR.

Jak zapewnia firma, nowo zatrudnieni pracownicy pierwszą umowę otrzymają od razu na 12 miesięcy, a warunki płacowe mają być ustalane w toku indywidualnych rozmów. Jednocześnie jednak, przyszli pracownicy powinni wykazać się m.in. co najmniej 2-letnim doświadczeniem zawodowym w jednej firmie.

Eko-Okna to obecnie największy pracodawca w regionie, zatrudniający ponad 3400 osób. Spółka oferuje swoim pracownikom szereg benefitów, takich jak ubezpieczenie grupowe, prywatna opieka medyczna, karnety sportowe, paczki mikołajkowe dla dzieci czy pakiet dla noworodka. Eko-Okna to jedyna firma w regionie, która każdego dnia własnymi autobusami dowozi do pracy setki osób z Raciborza, Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Głubczyc i Kuźni Raciborskiej. Aktualne oferty pracy zawsze udostępniane są na stronie internetowej firmy.

Inf. nadesłana
publ. /k/
Fot. pixabay

- reklama -

26 KOMENTARZE

  1. Dalej trzeba płacić 1800zł brutto, to jeszcze szybciej przyjdą wykwalifikowani pracownicy. Żeby zostać poganianym przez małolatów, nierzadko nie znających się na pracy, w danym sektorze. Jestem ciekaw jak ktoś żyjący sam, ma sobie poradzić z zarobkami na poziomie 1400 zł netto. O ironio

  2. ja byłem ślusarzem, ale miałem wypadek w pracy i juz w zawodzi do pracy mnie nie chcą. teraz w impelu mi dali szanse i tu mam nadzieje pracowac dluzej. tym bardziej, ze dostaje dodatek od nich

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here