Plaża miejska walczy o tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Śląskiego

Racibórz: Plaża miejska nad Odrą

Na urokliwą, sukcesywnie rozbudowywaną przestrzeń nad Odrą internauci głosować mogą do końca sierpnia.

Złoty piasek, szum wody, leżaczek, chłodne napoje… Taką dawkę relaksu dostaniemy nie tylko nad morzem czy na Mazurach, ale również… w Raciborzu. W średniowiecznym mieście na Górnym Śląsku, w którym podziwiać można m.in. Zamek Piastowski, zabytkowy Browar czy w pełni zachowaną mumię egipską, znajduje się powstała w ubiegłym roku plaża miejska:

- reklama -

– Przez wiele lat odsuwaliśmy się od Odry, widząc w niej tylko zagrożenie. Kierunek powrotu okazał się bardzo dobrym pomysłem. Stworzyliśmy pierwszą plażę na Śląsku, zlokalizowaną nad rzeką. Co prawda, nie kąpiemy się w Odrze, ale mimo wszystko jest ona integralną częścią bulwarów. Stanowi doskonałe miejsce spotkań, zabaw dla dzieci, wspólnej rozrywki i rekreacji – mówi Mirosław Lenk, prezydent Raciborza.

Na raciborską plażę miejską można głosować w plebiscycie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego, pod tym linkiem. Konkurs potrwa do końca sierpnia. Najpopularniejsza realizacja zostanie uhonorowana Nagrodą Internautów, a wśród osób biorących udział w głosowaniu rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe.

Na uwagę raciborzan i turystów zasługuje nie tylko plaża, ale i całe bulwary nadodrzańskie, rozpoczynające się przy moście od ul. Piaskowej, a kończące przy wyjściu na ul. Londzina: – Zagospodarowanie ich zajmie nam wiele lat. Dlatego koncepcję zagospodarowania obu brzegów Odry na bieżąco opracowywane są wspólnie z miejscowymi młodymi architektami. Dążymy do tego, aby bulwary stanowiły wizytówkę dla miast nie tylko w bliskim sąsiedztwie, ale w całej Polsce – podkreśla prezydent Raciborza.

W przyszłym roku bulwary zostaną doposażone w boisko do siatkówki plażowej. Po poprawieniu sytuacji na Odrze wystartuje też tramwaj wodny do Grzegorzowic i z powrotem. Jeszcze w tym roku pojawią się nowe ławki i oświetlenie od ul. Bosackiej. Do plaży miejskiej doprowadzona będzie również kanalizacja.

Na podstawie inf. nadesłanej
publ. /k/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here