Rada powiatu na sierpniowej sesji zatwierdzi stawki za przejazd powiatowym transportem publicznym bez biletów. Gapowicze za przejazd bez biletu zapłacą karę w wysokości 50-krotności jego ceny. Za brak legitymacji ucznia bądź rencisty zapłacimy 40 razy cenę biletu.
W programie sierpniowej sesji rady powiatu znalazła się uchwała określająca sposób ustalania wysokości opłat dodatkowych z tytułu przewozu osób i bagażu, zabranych ze sobą do przewozu rzeczy i zwierząt oraz wysokości opłaty manipulacyjnej w publicznym transporcie zbiorowym w Powiecie Raciborskim pobieranych w razie: braku odpowiedniego dokumentu przewozu, braku ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienie do bezpłatnego albo ulgowego przejazdu, niezapłacenia należności za zabranie ze sobą do środka przewozu rzeczy lub zwierząt albo naruszenie przepisów o ich przewozie, lub spowodowania bez uzasadnionej przyczyny zatrzymania lub zmiany trasy środka transportu.
Sposób ustalania wysokości opłaty manipulacyjnej pobieranej w razie zwrotu lub umorzenia opłaty dodatkowej:
§ 2. 1. Wysokość opłaty dodatkowej ustala się biorąc za podstawę cenę najtańszego biletu jednorazowego normalnego stosowaną przez danego operatora w następujący sposób:
1) jako 50-krotność tej ceny – za przejazd bez ważnego biletu,
2) jako 40-krotność tej ceny – za przejazd bez ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienie do bezpłatnego albo ulgowego przejazdu,
3) jako 20-krotność tej ceny – za naruszenie przepisów o przewozie rzeczy i zwierząt, a w szczególności za zabrane ze sobą do środka transportu: a) rzeczy lub zwierząt, za których przewóz taryfa przewiduje opłaty – bez odpowiedniego dokumentu przewozu, b) rzeczy wyłączone z przewozu albo rzeczy dopuszczone do przewozu na warunkach szczególnych – bez zachowania tych warunków;
4) jako 150-krotność tej ceny – za spowodowanie przez podróżnego zatrzymania lub zmiany trasy środka transportu bez uzasadnionej przyczyny.
Opłata dodatkowa, o której mowa w ust. 1 ulega obniżeniu o 30% jeżeli zostanie uiszczona w trakcie kontroli lub w terminie 7 dni od dnia kontroli.
Fot. PKS
/ps/
Rozumie że w zamian pasażerowie otrzymują rekompensaty w wysokości 50-krotności ceny biletu za każde 10 minut spóźnienia liczone od pierwszej minuty spóźnienia się autobusu?