PKS-em na gapę? Nie opłaci się

PKS Raciborz
PKS Raciborz

Rada powiatu na sierpniowej sesji zatwierdzi stawki za przejazd powiatowym transportem publicznym bez biletów. Gapowicze za przejazd bez biletu zapłacą karę w wysokości 50-krotności jego ceny. Za brak legitymacji ucznia bądź rencisty zapłacimy 40 razy cenę biletu.

- reklama -

W programie sierpniowej sesji rady powiatu znalazła się uchwała określająca sposób ustalania wysokości opłat dodatkowych z tytułu przewozu osób i bagażu, zabranych ze sobą do przewozu rzeczy i zwierząt oraz wysokości opłaty manipulacyjnej w publicznym transporcie zbiorowym w Powiecie Raciborskim pobieranych w razie: braku odpowiedniego dokumentu przewozu, braku ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienie do bezpłatnego albo ulgowego przejazdu, niezapłacenia należności za zabranie ze sobą do środka przewozu rzeczy lub zwierząt albo naruszenie przepisów o ich przewozie, lub spowodowania bez uzasadnionej przyczyny zatrzymania lub zmiany trasy środka transportu.

Sposób ustalania wysokości opłaty manipulacyjnej pobieranej w razie zwrotu lub umorzenia opłaty dodatkowej:

§ 2. 1. Wysokość opłaty dodatkowej ustala się biorąc za podstawę cenę najtańszego biletu jednorazowego normalnego stosowaną przez danego operatora w następujący sposób:

1) jako 50-krotność tej ceny – za przejazd bez ważnego biletu,

2) jako 40-krotność tej ceny – za przejazd bez ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienie do bezpłatnego albo ulgowego przejazdu,

3) jako 20-krotność tej ceny – za naruszenie przepisów o przewozie rzeczy i zwierząt, a w szczególności za zabrane ze sobą do środka transportu: a) rzeczy lub zwierząt, za których przewóz taryfa przewiduje opłaty – bez odpowiedniego dokumentu przewozu, b) rzeczy wyłączone z przewozu albo rzeczy dopuszczone do przewozu na warunkach szczególnych – bez zachowania tych warunków;

4) jako 150-krotność tej ceny – za spowodowanie przez podróżnego zatrzymania lub zmiany trasy środka transportu bez uzasadnionej przyczyny.

Opłata dodatkowa, o której mowa w ust. 1 ulega obniżeniu o 30% jeżeli zostanie uiszczona w trakcie kontroli lub w terminie 7 dni od dnia kontroli.

Fot. PKS

/ps/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Rozumie że w zamian pasażerowie otrzymują rekompensaty w wysokości 50-krotności ceny biletu za każde 10 minut spóźnienia liczone od pierwszej minuty spóźnienia się autobusu?

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here