Film o Polenlagrze w Pogrzebieniu już wkrótce w telewizji

polenlager pogrzebin
Kinderlager Pogrzebin

W filmie dokumentalnym „Kinderlager Pogrzebin” wystąpili aktorzy z teatrów Tetraedr i Miodzio z RCK oraz z teatru Czwarta Ściana z MDK.

1 września o godz. 19:30 na antenie TVP 3 odbędzie się telewizyjna premiera filmu dokumentalnego „Kinderlager Pogrzebin”. Film zrealizowała TVP Katowice, a producentem był Oddział Katowicki Instytutu Pamięci Narodowej i TVP S.A. Scenariusz napisali Krzysztof Korwin-Piotrowski, który również wyreżyserował obraz, oraz Piotr Kuliś. Z ramienia IPN konsultantem historycznym był Beno Benczew. Wystąpili w nim aktorzy z Teatru Tetraedr i teatru Miodzio z Raciborskiego Centrum Kultury oraz z teatru Czwarta Ściana z Młodzieżowego Domu Kultury.

- reklama -

Film opowiada historię obozu dla wysiedlonych polskich rodzin i ich losów w czasach II wojny światowej. Głównymi bohaterkami są mieszkanki Śląska i Zagłębia: Halina Skalbmierska zd. Kasprzyk, Anna Szafraniec zd. Szczupider oraz Józefa Posch-Kotyrba, które jako małe dzieci zostały osadzone w obozie dla dzieci w podraciborskim Pogrzebieniu. Historia skupia się na tym momencie historii obozu, kiedy to Niemcy przekwalifikowali go we wrześniu 1943 roku na Kinderlager, obóz dla dzieci.

Nowe światło na dzieje Polenlagru Pogrzebin rzuciły odnalezione w zeszłym roku dokumenty, w tym listy transportowe wysiedlanych i aresztowanych Polaków. Były one schowane w domu, w którym mieszkał wówczas komendant obozu i zostały odnalezione przypadkowo w trakcie remontu.

Polenlager 82 Pogrzebin to jeden z co najmniej kilkudziesięciu obozów utworzonych przez Niemców dla ludności polskiej. Funkcjonowały one na Śląsku od czerwca 1942 do 1945 roku. Polenlager w Pogrzebieniu przekształcono w obóz dla dzieci 11 września 1943 roku. Osadzono w nim 220 dzieci do lat 16 oraz 12 niemowląt, które zostały odebrane rodzicom wysłanym do obozów koncentracyjnych. Kinderlager zlikwidowano w październiku 1943 roku, przenosząc osadzonych do innych obozów. Do dziś nie znamy wszystkich ofiar oraz losów dzieci umieszczonych w niemieckich rodzinach.

Zobacz kulisy powstawania filmu: Aktorzy z RCK i MDK na planie filmowym „Kinderlager Pogrzebin”

fot. Beno Benczew
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here