25-lecie współpracy partnerów zagranicznych powiatu raciborskiego

niemcy
25-lecie partnerstwa

25-26 sierpnia w powiecie Elbe-Elster oraz 2-3 września w powiecie Märkischer odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 25-lecia współpracy partnerów zagranicznych powiatu raciborskiego. Powiaty Elbe-Elster i Märkischer w tym szczególnym roku zorganizowały cykl koncertów połączonych orkiestr symfonicznych oraz zawody pływackie.

- reklama -

W obu wydarzeniach uczestniczyła delegacja powiatu raciborskiego, której przewodniczył starosta Ryszard Winiarski, a w zmaganiach pływackich ponad 40-osobowa grupa sportowców i trenerów z ziemi raciborskiej.

Podczas sierpniowych obchodów w powiecie Elbe-Elster szczególnie mocno zaakcentowano także drugą ważną rocznicę jaką jest Jubileusz 500-lecia Reformacji w Niemczech. Z tej okazji program obejmował wizyty w miejscach związanych z Marcinem Lutrem. W dwóch miejscowościach (Bad Liebenwerda, Wittenberga) odbyły się koncerty Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Märkischer Kreis oraz muzyków z Powiatowej Szkoły Muzycznej Gebrüder Graun z Elbe-Elster. Ponad 80-osobowa orkiestra pod dyrekcją Thomasa Grote wykonała zarówno utwory klasyczne m.in. z repertuaru Sergieja Prokofjewa jak również utwory specjalnie skomponowane przez muzyków z partnerskich samorządów. Podczas pobytu nie zabrakło także akcentu gospodarczego. Zaproszeni do Niemiec goście zostali zapoznani ze specyfiką jednej z lokalnych firm meblowych – REISS GMbH. Wzorem poprzednich wizyt w spotkaniu brali udział także przedstawiciele powiatu nakielskiego i oczywiście Märkischer Kreis. Gospodarzem wydarzenia był starosta powiatu Elbe-Elster Christian Heinrich-Jaschinski.

W dniach 2-3 września właśnie w powiecie Märkischer odbyła się druga część jubileuszu. W sobotę w Domu Kultury w Lüdenscheid odbyła się część oficjalna połączona z koncertem symfonicznym. Wcześniej delegacje z powiatu raciborskiego i Elbe-Elster w towarzystwie starosty Märkischer Kreis Thomasa Gemke zwiedziły nowoczesne muzeum nauki Phänomenta. W sobotę i niedzielę w miejscowości Werdohl odbyły się już 33. międzynarodowe zawody pływackie organizowane przez Klub SV08 Werdohl. Powiat raciborski był reprezentowany przez 40 pływaków z Klubu MKS SMS Victoria Racibórz. Wyjazd młodzieży został dofinansowany z budżetu powiatu w ramach współpracy zagranicznej.

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here