Raciborscy policjanci dbają o bezpieczeństwo uczniów w drodze do szkoły

szkoły
bezpieczeństwo

W ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”, przez pierwsze kilkanaście dni nowego roku szkolnego policjanci będą zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów drogowych w rejonie szkół i placówek oświatowych, zarówno przez kierujących jak i pieszych.

- reklama -

4 września w szkołach zabrzmiał już pierwszy dzwonek. Rozpoczął się nowy rok szkolny. Po beztroskim wypoczynku, dla dzieci i młodzieży nadszedł czas nauki. W tym czasie raciborscy policjanci w sposób szczególny dbają o bezpieczeństwo najmłodszych prowadząc akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. Mundurowi z drogówki i dzielnicowi kontrolują okolice szkół i przejść dla pieszych oraz spotykają się z dziećmi, aby nauczyć ich zasad prawidłowego poruszania się po drogach.

Od początku września droga do szkoły i z powrotem będzie stałym elementem w życiu dziecka, aż do następnych wakacji. Zatem droga ta powinna być bezpieczna. O to dbają policjanci, nauczyciele i rodzice. Działania policjantów polegają na uczeniu najmłodszych, jak powinni się zachowywać w drodze do i ze szkoły. Na zajęciach stróże prawa uczą pierwszoklasistów prawidłowego przekraczania jezdni, poruszania się po niej w przypadku braku chodnika lub pobocza, zachowania w miejscach oczekiwania na przyjazd autobusów.

W ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”, przez pierwsze kilkanaście dni nowego roku szkolnego policjanci będą zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów drogowych w rejonie szkół i placówek oświatowych, zarówno przez kierujących jak i pieszych. Kontrolowane będą gimbusy i autobusy dowożące najmłodszych do szkół. Działania te mają na celu propagowanie bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży oraz uświadomienie zagrożeń, jakie mogą spotkać najmłodszych na drogach. Mundurowi przypominają też kierowcom, że opuszczone na dwa miesiące wakacji budynki, od 1 września zapełnią się uczniami, którzy bezpiecznie muszą tam dotrzeć, a po zajęciach – wrócić do domu. Kierowcy w rejonach szkół powinni zachować szczególne środki ostrożności, bo dzieci po wakacjach mają często rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego. Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas jazdy w rejonach placówek oświatowych.

Stałym elementem działań „Bezpieczna droga do szkoły” jest zapraszanie policjantów na spotkania z rodzicami oraz na lekcje wychowania komunikacyjnego z dziećmi. Zajęcia z policjantem są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest wiedza funkcjonariuszy z „drogówki”, którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić dzieciom porad praktycznych oraz wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest zatem adresowana zarówno do dzieci jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.

Apelujemy więc:

• Mamo, Tato – dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład swojej pociesze!

• Nauczycielu – odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego!

• Kierowco – uwaga w pobliżu szkół, zdejmij nogę z gazu!

Niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok!

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here