„Droga do Rio. Historie polskich emigrantów” w prezencie od raciborskiej biblioteki

Tym razem w ramach akcji Prezent od Ibuk Libra można poznać opowieści polskich imigrantów w Rio de Janeiro, które spisała Aleksandra Pluta.

Raciborska biblioteka zachęca do skorzystania z akcji Prezent od Ibuk Libra. Na co dzień udostępnia ona swoim czytelnikom bezpłatny dostęp do prawie 3 tys. e-booków na platformie Ibuk Libra, a tym razem proponuje lekturę książki „Droga do Rio. Historie polskich emigrantów” Aleksandry Pluty. Aby wypożyczyć książkę, wystarczy jedynie dostęp do Internetu i indywidualny kod PIN, który można otrzymać w każdym oddziale i filii raciborskiej biblioteki

- reklama -

Emigracja, pamięć, historia i tożsamość – to wokół tych tematów osnute są opowieści polskich imigrantów w Rio de Janeiro, z którymi rozmawiała autorka książki Aleksandra Pluta. Co łączy ze sobą bohaterów tej książki? Większość z nich przybyła do Brazylii podczas II wojny światowej lub niedługo po jej zakończeniu. Jedni nie mogli odnaleźć dla siebie miejsca w Polsce, która znalazła się pod okupacją sowiecką. Innym trudno było zapomnieć koszmar Holocaustu. Wszyscy zaczęli nowe życie w odległym kraju, którego język, klimat i zwyczaje daleko odbiegały od tych rodzimych. Emigracja, będąc utratą tego, co znane i swojskie, okazała się jednak dla większości bohaterów wyzwaniem i szansą na nowe, często lepsze, życie.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here