
Klara Koletzko, Magdalena Bojno, Katarzyna Bojno i Oliver Łowicki ze Stowarzyszenia Bajtel w gminie Nędza poprowadziły uroczysty Koncert Finałowy w Chorzowie.
W dniach od 26 sierpnia do 3 września odbywało się największe wydarzenie folklorystyczne na Śląsku, czyli XXX Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny, który od lat ma stałe miejsce w kalendarium CIOFF (Międzynarodowa Rada Organizatorów Festiwali Folkloru i Sztuki Tradycyjnej, działająca pod auspicjami UNESCO). Co roku pojawia się na nim ponad 400 artystów z całego świata, a w całej historii festiwalu wystąpiło 300 zespołów. Gospodarzem festiwalu jest Studencki Zespół Pieśni i Tańca “Katowice” działający w ramach Uniwersytetu Śląskiego – głównego organizatora tej prestiżowej imprezy.
Uroczysty Koncert Finałowy na deskach sceny obrotowej Chorzowskiego Centrum Kultury, który odbył się 1 września, ku zdziwieniu widowni i zespołów z zagranicy poprowadziły dzieci ze Stowarzyszenia Bajtel w gminie Nędza: Klara Koletzko, Magdalena Bojno, Katarzyna Bojno i Oliver Łowicki. Na co dzień dzieci tańczą w zespole Łężczok w Zawadzie Książęcej prowadzonym przez Aldonę Krupa-Gawron, którą Dyrekcja Festiwalu kolejny raz poprosiła o reżyserię koncertu finałowego w Chorzowie. Tak powstał autorski, napisany w gwarze śląskiej, scenariusz, w którym głównymi konferansjerami zostały właśnie dzieci z Bajtla.
Z dziecięcą fantazją i budzącym salwy braw humorem zapowiadały trwające ponad trzy godziny występy zespołów z Wysp Zielonego Przylądka, Zimbabwe, Algierii, Irlandii, Serbii, Włoch, Niemiec, Turcji, Słowacji i Polski. Na zakończenie koncertu w rytmie polskich melodii ludowych wszystkie zespoły razem zatańczyły ułożony wcześniej przez panią reżyser taniec, który rozbawił zarówno egzotycznych tancerzy, jak i bardzo licznie zgromadzoną publiczność.
Zaraz po koncercie młodym konferansjerom zaproponowano poprowadzenie kilku kolejnych imprez, co jest potwierdzeniem ich udanego międzynarodowego debiutu.
oprac. /kp/





![Raciborskie Dni Urody odbyły się po raz dziesiąty [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/Raciborskie-Dni-Urody.jpg)
![Kryminały po śląsku w raciborskiej bibliotece. Spotkanie z Marcinem Szewczykiem [ZDJĘCIA] Kryminały po śląsku w raciborskiej bibliotece. Spotkanie z Marcinem Szewczykiem](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/marcin-szewczyk-pszow-biblioteka-raciborz.jpg)

![Seniorzy z Raciborza uczą się ratować życie [ZDJĘCIA] Seniorzy z Raciborza uczą się ratować życie](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/pierwsza-pomoc-raciborz.jpg)





![I Powiatowy Konkurs Polonistyczny „Polonistyczny Olimp” w ZSO nr 1 [ZDJĘCIA] I Powiatowy Konkurs Polonistyczny „Polonistyczny Olimp” w ZSO nr 1](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/polonistyczny-olimp-48-218x150.jpg)

![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)



![Hip-hopowe formacje Skazy najlepsze na turnieju w Kędzierzynie-Koźlu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/zespol-taneczny-skaza-raciborz.jpg)
![Zima pełna pasji. Taneczne i kreatywne ferie w Raciborskim Centrum Kultury [ZDJĘCIA] Zima pełna pasji. Taneczne i kreatywne ferie w Raciborskim Centrum Kultury](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-rck-taniec.jpg)
![Taneczny powrót do dawnych lat. „Fajfy” znów porwały raciborzan [ZDJĘCIA] [WIDEO]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/10/fajfy-jak-za-dawnych-lat-potancowka-rck.jpg)
.jpg)





