Racibórz wnioskował już o środki europejskie na ponad 16 milionów złotych

euro
unia europejska

Na półmetku obecnej perspektywy finansowej (na lata 2014 – 2020) Racibórz zawnioskował o ponad połowę przewidzianych dla naszego miasta środków z Brukseli. Do 31 lipca złożono 9 wniosków spośród 20 przewidzianych do realizacji.

- reklama -

Po wejściu Polski do unii Europejskiej trudno sobie wyobrazić rozwój miast bez środków unijnych. Fundusze europejskie stanowią istotne wsparcie dla całego wachlarza działań i inwestycji, które są realizowane przez samorząd. Są to działania takie jak np: budowa aquaparku, ograniczenie zjawiska niskiej emisji, tworzenie narzędzi informatycznych ułatwiających skuteczną komunikację pomiędzy urzędami a mieszkańcami, szkolenia dla osób, które pozostają bez pracy, podnoszenie kwalifikacji zawodowych nauczycieli, a nawet budowy lotniska. Umiejętność sięgania po środki unijne w dużej mierze determinuje więc w jakim stopniu miasta się rozwijają. Wymaga to pracy specjalistów, którzy potrafią odpowiednio napisać wnioski, zebrać potrzebne dane do realizacji projektu, powiązać owe projekty z różnego rodzaju dokumentami o charakterze programowym i strategicznym. Nie jest to łatwe i wymaga znajomości nie tylko zasad rządzących składaniem wniosków, ale także umiejętności wiązania tych zasad z lokalną rzeczywistością.

Pieniądze europejskie, po które sięgają samorządy, pozyskiwane są w ramach tzw. Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) opracowanych na szczeblu wojewódzkim. W ramach RPO Miasto Racibórz wnioskuje o środki w trybie Regionalnych Inwestycji Terytorialnych oraz w procedurze otwartego konkursu. W ramach RIT-ów miasta sięgają po pieniądze przeznaczone na konkretne działania. W przypadku procedury konkursowej natomiast stają one w szranki o pieniądze z innymi miastami.

Na półmetku obecnej perspektywy finansowej (na lata 2014 – 2020) Racibórz zawnioskował o ponad połowę przewidzianych dla naszego miasta środków z Brukseli. Do 31 lipca złożyliśmy 9 wniosków spośród 20 przewidzianych do realizacji. Wśród projektów, które starają się o dofinansowanie 7 było złożone w ramach RIT-ów, natomiast 2 zostały złożone w procedurze otwartego konkursu. Łączna wartość działań i inwestycji, które już zostały złożone to aż 33 763 972,71 zł. Dofinansowanie do tych projektów ma wynieść 16 622 720,04 zł. Co chcemy zrobić dzięki złożonym wnioskom? Wśród projektów, które chcemy zrealizować są: uzbrojenie naszych terenów inwestycyjnych w strefie ekonomicznej przy ulicach Gospodarczej i Cecylii, stworzenie mieszkań przysposobionych na terenie byłej Komendy Policji, zmiana oświetlenia na energooszczędne i bardziej przyjazne środowisku, rozbudowa obecnie istniejącej kompostowni, przebudowa biblioteki na Kasprowicza poprzez adaptację poddasza, termomodernizację budynku MZB.

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here