W podstawówkach odbyła się pogadanka o dopalaczach

W Szkole Podstawowej w Pietrowicach Wielkich i Szkole Podstawowej nr 13 w Raciborzu odbyła się prelekcja przeprowadzona przez policję w ramach akcji ,,Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny”.

Po czym rozpoznać dopalacze, gdzie szukać pomocy i jak rozpoznać przedmioty służące do ich zażywania? To tylko niektóre informacje, jakie przekazała raciborska policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną która odwiedziła uczniów w Szkole Podstawowej w Pietrowicach Wielkich i Szkole Podstawowej nr 13 w Raciborzu. Podczas spotkania rozmawiano z młodzieżą także na temat odpowiedzialności wiążącej się z ich zażywaniem oraz posiadaniem.

- reklama -

W ciągu kolejnych dni tego tygodnia raciborska policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną odwiedziła młodzież w Szkole Podstawowej w Pietrowicach Wielkich i Szkole Podstawowej nr 13 w Raciborzu. Podczas prowadzonej prelekcji uświadomiła ,że dopalacze to grupa różnych substancji o działaniu psychoaktywnym, silnie wpływających na psychikę, funkcjonowanie organizmu i zachowanie człowieka. Producent tych specyfików informuje, że jest to produkt kolekcjonerski, nie do spożycia przez ludzi. Okazuje się, że są to środki niebezpieczne.

Niektórzy z zażywających dopalacze trafiali do szpitala, byli hospitalizowani, groziła im śmierć. Nieznane są odtrutki na substancje zawarte w tych produktach, co gorsze nieznany jest także skład większości z nich. Należy pamiętać, że każdy organizm może zareagować inaczej na daną substancję. Spustoszenia, jakie powodują dopalacze w organizmie młodego człowieka są ogromne. Nawet niewielkie ilości tych środków mogą uszkadzać procesy rozwojowe dzieci i młodzieży. Jak dopalacze wpływają na organizm i psychikę ludzi? Ludzie po dopalaczach często tracą kontrolę nad sobą, mogą sobie zrobić krzywdę lub spowodować wypadek. Niekiedy mają halucynacje, bóle głowy i klatki piersiowej, przyspieszone tętno, urojenia.

Ponadto nadmieniły o odpowiedzialności karnej jaka wiąże się z posiadaniem ww. substancji, grozi za to kara opisana w art. 165 § 1 pkt 2 k.k. mówiącym o karze od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia dla tego, kto „sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach (…) wyrabiając lub wprowadzając do obrotu szkodliwe dla zdrowia substancje, środki spożywcze lub inne artykuły powszechnego użytku lub też środki farmaceutyczne nieodpowiadające obowiązującym warunkom jakości. Podczas prelekcji policjantka omówiła również zagrożenia wynikające z korzystania z internetu, przedstawiła także różne aspekty demoralizacji młodzieży za, które grozi odpowiedzialność karna przed sądem rodzinnym. Wszystkie działania profilaktyczne raciborskiej policji prowadzone są w ramach akcji ,,Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny”.

publ. /AP/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here