Masz ogródek działkowy? Uważaj na złodziei!

Policja w Raciborzu: Zabezpiecz swój ogródek działkowy

Sezon odwiedzin na terenie ogródków działkowych dobiega końca. Zadbajmy o to, żeby pod naszą nieobecność nasze mienie nie stało się łupem złodziei.

Właściciele ogródków działkowych już teraz przeprowadzają ostatnie w tym roku prace porządkowe na terenie swoich posesji. Warto przy tej okazji pamiętać o zabezpieczeniu swojego mienia przed „wizytą nieproszonych gości” – wandali i amatorów cudzej własności, którzy właśnie w tym okresie niejednokrotnie wykorzystują wielotygodniową nieobecność gospodarzy.

- reklama -

Raciborscy policjanci przedstawiają kilka podstawowych zasad, które pomogą zabezpieczyć działkę przed włamaniem:

1. Podczas naszej nieobecności, nie pozostawiajmy na działce wartościowych przedmiotów.
2. Zabezpieczmy należycie drzwi i okna w swoim domku, załóżmy dobre zamki.
3. Zanotujmy na kartce lub w podręcznym kalendarzyku marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (radio, telewizor, magnetowid, aparat fotograficzny, rower, itp.). Urządzenia nieposiadające numerów – oznaczmy swoimi inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia (dzięki temu, w razie kradzieży lub zagubienia, łatwiej udowodnić, że dany przedmiot jest naszą własnością).
4. Uważajmy na kręcących się w pobliżu działki ludzi. Przyjrzyjmy się im lub zapytajmy kogo szukają – przezorność może uchronić przed kradzieżą a spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby doszło do włamania.
5. Sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących na działkę w sprawie odkupienia starych zegarów lub książek, niezbędnej naprawy urządzeń, czy pomocy w jakimkolwiek innym zajęciu związanym z pracą na działce. Nie wpuszczajmy, bez uzasadnionych powodów, nieznanych sobie osób.
6. Współpracujmy z naszymi działkowymi sąsiadami, zwracajmy uwagę także na ich domek, podejrzane hałasy i obce osoby obecne na terenie ich działki, jeśli nie towarzyszy im nikt ze znanych sąsiadów.
7. Ubezpieczmy swój domek na działce, aby, w razie nieszczęścia, przynajmniej częściowo otrzymać rekompensatę za poniesione straty.
8. O ew. włamaniu niezwłocznie poinformujmy policję (112 lub 997). Nie dotykajmy niczego w domu, żeby nie zatrzeć śladów złodziei. Jeżeli to możliwe, zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów, które pomogą policjantom w znalezieniu sprawców włamania.

publ. /k/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj