82 rocznica poświęcenia kościoła parafii NSPJ [WIDEO]

82 rocznica poświęcenia kościoła parafii NSPJ
82 rocznica poświęcenia kościoła parafii NSPJ

Kościół przy ul. Warszawskiej wybudowano staraniem księdza Jerzego Schulza w latach 1934-1935 w formie rotundy z dużą kopułą. 22 października świątynia obchodzi 82. rocznicę konsekracji.

- reklama -

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa – największa raciborska parafia obejmująca Nowe Zagrody, powstała w 1935 roku, należąca do dekanatu raciborskiego leżącego w diecezji opolskiej. Kościół wybudowano staraniem księdza Jerzego Schulza w latach 1934-1935 w formie rotundy z dużą kopułą. Fundusze na budowę kościoła pochodziły z kolekt i ofiar parafian z kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu, które zbierano przez kilka lat. 20 października 1935 roku metropolita wrocławski kardynał Adolf Bertram dokonał konsekracji świątyni. Półtora roku później jej pierwszym proboszczem został mianowany ksiądz Jan Post.

Działania wojenne spowodowały poważne zniszczenia kościoła. 29 marca 1945 roku kościół został poważnie uszkodzony, zostało zniszczone sklepienie, które odbudowano w latach 1947-1948. Ksiądz Jan Post w 1976 roku został przeniesiony na emeryturę, a jego miejsce zajął ksiądz Alojzy Jurczyk, który zarządzał parafią do swojej śmierci – lipiec 2005. W czasie ciężkiej choroby księdza proboszcza, od 2002 roku parafią zarządzał tzw. Administrator. Funkcja ta sprawowana była najpierw przez księdza Piotra Sługockiego, a następnie przez księdza Adama Rogalskiego, którego 1 października 2005 roku Biskup Ordynariusz mianował proboszczem.

Dwa lata temu, w roku osiemdziesięciolecia świątyni Adrian Szczypiński i Wojciech Mitręga zrealizowali film poświęcony jej historii. Jeśli ktoś nie widział tego ciekawego, bogatego w archiwalia dokumentu, lub po prostu chce sobie przypomnieć ten obraz, zachęcamy do obejrzenia:

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here