Racibórz otwiera drzwi inwestorom

Racibórz otwiera drzwi inwestorom
Racibórz otwiera drzwi inwestorom

Racibórz to nie tylko dobry kierunek dla turystów, ale również inwestorów. Od wielu lat jest częścią podstrefy gospodarczej w okręgu jastrzębsko-żorskim oferując potencjalnym inwestorom w pełni uzbrojone działki. Atutem prowadzenia działalności w Raciborzu jest łatwy dostęp do lotnisk, węzłów kolejowych czy portów rzecznych.

- reklama -

Samorządowcy wiedzą też, że dziś nie wystarczy dobre miejsce do inwestowania, młodzi przedsiębiorcy szukają przede wszystkim dobrego miejsca do życia.

– Racibórz mimo, że dość późno wsiadł do pociągu pn. „Strefa gospodarcza”, prędko nadrobił zaległości i dopina kolejne wagony – przekonuje Andrzej Zabiegliński, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. Katowicka SSE jest liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych. Obecnie w jej strukturach działa ponad 250 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały około 26 mld złotych i stworzyły ponad 65 tys. miejsc pracy. W Raciborzu teren, który pierwotnie został włączony do KSSE (tzw. stara strefa) obejmował 6 działek o łącznej powierzchni około 6 ha. Aktualnie na niniejszym obszarze funkcjonują: RAMEX SP. Z O.O. i KOLTECH SP. Z O.O. W najbliższym czasie rozpoczną działalność przedsiębiorstwa: ZBM KLAUDIUSZ GŁOMBIK oraz SONING STAL Sp. z o.o.

Teren włączony do KSSE w 2016 roku, w ramach przygotowania do zbycia został podzielony na 11 działek, z czego 10 nieruchomości inwestycyjnych o powierzchniach od około 0,32 ha do 1,16 ha przeznaczonych zostało do sprzedaży. Całkowita powierzchnia tego terenu wynosi 6,364 ha. – W celu zwiększenia elastyczności i dopasowania do potrzeb inwestorów, istnieje możliwość nabycia kilku działek w ramach jednej inwestycji. Zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego teren przeznaczony jest pod prowadzenie działalności gospodarczej z zakresu produkcji, składów i magazynów – informuje Krzysztof Szczuka z Referatu Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestora UM Racibórz.

W ofercie Raciborza pozostają także nieruchomości inwestycyjne nienależące do KSSE, a które również są atrakcyjne dla potencjalnego inwestora. Tereny te położone są przy ul. Bartka Lasoty (aktualnie do zagospodarowania pozostały 2 działki, ponieważ 7 działek zostało sprzedanych) i ul. 1 Maja (po byłej cukrowni). W tym miejscu warto podkreślić, że Miasto oddaje nie tylko w pełni uzbrojone w sieci techniczne działki inwestycyjne, ale również w drogi dojazdowe do nieruchomości, na finansowanie których pozyskało fundusze z UE.

Strefa gospodarcza to standard jeśli gminy chcą mieć inwestorów na swoim terenie

– Posiadanie strefy gospodarczej to dzisiaj bardzo duży atut dla lokalnego samorządu i ogromna szansa. Ale, żeby zyskać najpierw trzeba włożyć. Obserwując poszczególne samorządy, wiem, że nie wszyscy radni godzą się na takie posunięcia inwestycyjne. W przypadku stref jest taki wymóg. Jak chcesz być jeszcze wyżej w rankingu gmin w SSE, to teren musi być dobrze przygotowany – tłumaczy Andrzej Zabiegliński. – Radni często pytają – Nie mam jeszcze inwestora, a muszę wyłożyć pieniądze, więc czy pan nam gwarantuje inwestora? Potencjalnie tak. Przedsiębiorca wówczas ma wybór – albo gruzowisko i jeszcze nie przygotowany greenfield, albo teren, gdzie infrastruktura jest. Jego decyzja wydaje się oczywista – dodaje Zabiegliński. W raciborskiej strefie zainwestowało już 4 przedsiębiorców.

Racibórz nie czeka, tylko bardzo skutecznie buduje swoją markę.

W roku jubileuszowym (800-lecia nadania praw miejskich) miasto jeszcze bardziej rozwinęło skrzydła w temacie SSE, co za tym idzie notuje coraz większe zainteresowanie przygotowanym terenem. Argumentem dla potencjalnych inwestorów z pewnością jest jego położenie; miasto w sercu Śląska na granicy z Opolszczyzną i Czechami (7 km). Stąd szybko można dotrzeć m.in. na dwa duże lotniska – Ostrawa (70 km), Katowice (90 km); do autostrady: A1 (37 km), A4 (40 km), czeskiej D1 (29 km). W odległości około 350 km od Raciborza leżą: Warszawa, Praga i Wiedeń. Pokonując około 500 km dotrzemy do Berlina i Budapesztu.

Największą inwestycją drogową ostatnich lat jest budowa drogi Racibórz-Pszczyna (wraz z obwodnicą Raciborza), która otrzymała dofinansowanie unijne w wysokości aż 146 mln zł. Co istotne, odcinek trasy przebiega w bliskiej odległości od raciborskich terenów inwestycyjnych położonych w strefie ekonomicznej. Realizacja tego projektu z pewnością stanowić będzie wartość dodaną.

Miasta mogą być małe, co nie oznacza, że nie będą inwestycyjnie atrakcyjne.

W Raciborzu funkcjonuje ponad 5 tys. zarejestrowanych podmiotów gospodarczych. – Wiemy, że dziś już nie wystarczy dobre miejsce do inwestowania, młodzi przedsiębiorcy szukają przede wszystkim dobrego miejsca do życia. Staramy się sprostać ich oczekiwaniom – przekonuje Mirosław Lenk, Prezydent Raciborza.

Miasto posiada rozbudowaną sieć edukacyjną od żłobków po Państwową Wyższą Szkolę Zawodową. Oferty kulturalno- rekreacyjne też są na wysokim poziomie (15 ośrodków kulturalnych, 47 obiektów sportowych). – Mamy aquapark, siłownie pod chmurką, korty tenisowe, odnowione Raciborskie Centrum Kultury. Ponadto stale rewitalizujemy zieleń miejską. Dbamy, aby dzieci miały nowoczesne place zabaw. Budujemy TBS-y. Przede wszystkim jednym z najważniejszych instrumentów, jakim możemy przekonać przedsiębiorców, by inwestowali na naszym terenie, to ulgi w podatku dochodowym – wylicza zalety M. Lenk.

Celem zapewnienia bazy mieszkaniowej władze Raciborza prowadzą aktywną politykę lokalową:

realizują program „Pracuj i mieszkaj w Raciborzu!”; zapewniają mieszkania dla absolwentów szkół wyższych do 35 roku życia na czas trwania stosunku pracy; oferują lokale użytkowe dla młodych firm w ramach programu „Lokale na start” oraz proponują działki budowlane na preferencyjnych warunkach w prestiżowej dzielnicy miasta. – Wartością dodaną jest również dobrze przygotowana kadra. Z własnych obserwacji i nie tylko wiem, że Racibórz taką ma. Widać żywe reakcje, jak jest pytanie, to jest też odpowiedź, nie ma chowania do szufladki. Czuć akcję-reakcję, a z takim partnerem dobrze się współpracuje – podsumowuje wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

publ. /ps/

 

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. W STREFIE wysypisko gruzu ! Obok na terenie Nowoczesnej też wysypisko gruzu i czegoś co pozostało po przesianiu węgla. W Nowej Strefie na Bartka Lasoty kolejne wysypisko ŚMIECI i GRUZU !!!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here