Światowy Tydzień Przedsiębiorczości wkrótce na Zamku Piastowskim w Raciborzu

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości wkrótce na Zamku Piastowskim w Raciborzu
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości wkrótce na Zamku Piastowskim w Raciborzu

X edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości zbliża się wielkimi krokami. W tym roku przypada od 13 do 19 listopada. Powiat Raciborski, w tym Zamek Piastowski w Raciborzu, Starostwo Powiatowe i Powiatowy Urząd Pracy już po raz kolejny wpisują się w ogólnopolski program przedsięwzięć związanych ze Światowym Tygodniem Przedsiębiorczości.

- reklama -

Ta międzynarodowa kampania ma promować świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw. To również święto tych, którzy nie boją się ryzyka i przełamują bariery. Kto zatem opowie o swoim pomyśle na biznes i jego realizacji? Zapoznaj się z programem.

Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown, prezes amerykańskiej Fundacji Kauffmana – Carl Schramm i brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark.

– Wypracowany na przestrzeni lat model współpracy z Partnerami przyczynił się do ogromnego sukcesu Tygodnia Przedsiębiorczości. Co roku polska edycja ŚTP jest jedną z największych na świecie. ŚTP to międzynarodowy projekt promujący świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw. Organizowany jest od 2008 roku. Każdego listopada organizacje, instytucje i firmy, którym zależy na rozwijaniu przedsiębiorczości, organizują bezpłatne szkolenia, warsztaty, debaty i konkursy pomagające zdobyć wiedzę z zakresu zakładania i rozwijania własnej działalności gospodarczej, budowania sieci kontaktów, rozwijania start-upów, powrotu na rynek pracy, negocjowania z pracodawcą, budowania własnej marki i wielu innych – mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Obecnie w inicjatywę włącza się ponad 160 państw na całym świecie. Koordynatorem ogólnopolskim jest Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, a płaszczyznę do międzynarodowych dyskusji oraz przepływu know-how zapewnia Global Entrepreneurship Network wraz z Fundacją Kauffmana (US). GEN każdego marca organizuje Światowy Kongres Przedsiębiorczości, który jest spotkaniem dla wszystkich koordynatorów krajowych i kluczowych partnerów. Jest okazją do podzielenia się dobrymi praktykami i nawiązania relacji z licznym partnerami z zagranicy. Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości stara się budować wokół ŚTP społeczność ludzi, którzy reprezentują różne sektory i branże i chcą działać razem na rzecz zwiększania innowacyjności i przedsiębiorczości Polek i Polaków.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu – szczegółowy program wydarzeń

14 listopada (wtorek) godz. 10.00 – 12.15 dzień dla młodzieży

10.00 – 10.45 MODULOR ARCHITEKCI Mariusz Mrozek, Patryk Gruszka „Architektura – pasja tworzenia czy stabilne zajęcie na całe życie”;

10.45 – 11.30 Agencja Interaktywna Odyseusz Olbiński „Wszystko o INTRO, czyli jak organizować duże imprezy kulturalne”;

11.30 – 12.15 Gravitec Polska sp. z o.o. Radosław Knesz „O działalności gospodarczej z własnego doświadczenia”.

15 listopada (środa) godz. 10.00 – 13.00 dzień dla przedsiębiorców

10.00 – 11.00 „Zatrudnianie cudzoziemców”

Prezentacja PUP:

„Szczegółowa procedura rejestracji oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom w PUP na tle aktualnej sytuacji na lokalnym rynku pracy” – Małgorzata Janiczek i Joanna Lasak-Kawulok

Prezentacja Straży Granicznej:

„Zatrudnienie cudzoziemców – planowane zmiany od 2018 r., kontrola legalności zatrudnienia” – por. Magdalena Fonderska

11.00 – 12.00
„Śląski System PSF wsparciem rozwoju MMŚP” – Podmiotowy System Finansowania (PSF) i Baza Usług Rozwojowych (BUR) – Wojciech Wasilewski Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach i Cech Rzemiosł Różnych w Raciborzu,

Podmiotowy System Finansowania (PSF) i możliwości skorzystania z dostępnych środków przeznaczonych na dofinansowanie usług rozwojowych (szkolenia, doradztwo, kursy, egzaminy, studia podyplomowe) dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw województwa śląskiego (samozatrudnieni, przedsiębiorcy i osoby zatrudnione na umowę o pracę, zlecenie, dzieło).

Dofinansowanie możliwe jest w ramach projektu: „Śląski system PSF wsparciem rozwoju MMŚP” realizowanego przez Wyższą Szkołę Techniczną w Katowicach w partnerstwie z Izbą Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Kwota dofinansowania usługi rozwojowej może wynieść nawet 80%. Maksymalna kwota wsparcia na firmę wynosi 100 tys. zł, na osobę 7,5 tys. zł. Wszelkich informacji na temat pozyskania tych funduszy można uzyskać w Punkcie Rekrutacyjno – Informacyjnym w Cechu Rzemiosł Różnych w Raciborzu, tel. +48 533 590 503, ul. Kilińskiego 2 w dniach: poniedziałek w godz. 10-18, od wtorku do piątku w godz. 9-18, sobota w godz. 8-14.

12.00 – 13.00 „Zaprezentuj swój biznesplan” – rozstrzygnięcie konkursu dotyczącego pomysłu na przedsięwzięcie o charakterze biznesowym, który jest przeznaczony dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych powiatu raciborskiego – prezentacja najlepszego pomysłu.

16 listopada (czwartek) godz. 8.30 – 14.00 dzień dla młodzieży

Przygotowanie, moderacja Grzegorz Wawoczny – prawnik, redaktor, wydawca, pracownik IKF PWSZ Racibórz, autor książek nt. historii Śląska.

8.30 – 10.30

– Firmy rodzinne w Raciborzu. Od biznesu rodzinnego do wielkich biznesów;

– MIESZKO S.A. Od laboratorium do sklepowej półki, obszary działalności międzynarodowej spółki w aspekcie planowania rozwoju zawodowego;

– Warsztaty – przygotowanie słodyczy przez specjalistów MIESZKO S.A. oraz uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 i Nr 2 w Raciborzu.

10.30 – 12.00 Spotkanie z Dyrektorem Operacyjnym MIESZKO S.A. Arturem Nowakiem.
Artur Nowak od 2015 roku jest Dyrektorem Operacyjnym i Członkiem Zarządu Mieszko S.A., gdzie odpowiada za działalność trzech zakładów produkcyjnych zatrudniających blisko 700 pracowników. Ma bogate doświadczenie we wdrażaniu strategii zmian mających na celu zwiększanie wydajności procesów produkcyjnych, wykorzystując filozofię Lean. Odniósł wiele udokumentowanych sukcesów w zwiększaniu rentowności operacyjnej poprzez poprawę procesów biznesowych i angażowanie współpracowników w działania ciągłego doskonalenia. Równocześnie posiada wyjątkowe umiejętności interpersonalne oraz silną zdolność do budowania wszechstronnych, zorientowanych na cele zespołów, także w środowisku wielokulturowym. Przed dołączeniem do Mieszko S.A., Artur Nowak przez łącznie 16 lat, związany był z firmą Wrigley. W latach 2009-2014 zarządzał fabryką Wrigley w Czechach. Wcześniej pracował w zakładach produkcyjnych Wrigley w Stanach Zjednoczonych oraz w Polsce. Był także dyrektorem produkcji w fabryce Cadbury Wedel we Wrocławiu, gdzie pracował w latach 2004-2006. Ukończył studia o specjalności Biotechnologia na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Prywatnie w wolnych chwilach namiętnie biega, starając się kilka razy w roku uczestniczyć w maratonach.

12.00 – 14.00

– Firmy rodzinne w Raciborzu. Od biznesu rodzinnego do wielkich biznesów;

– MIESZKO S.A. Od laboratorium do sklepowej półki, obszary działalności międzynarodowej spółki w aspekcie planowania rozwoju zawodowego;

– Warsztaty – przygotowanie słodyczy przez specjalistów MIESZKO S.A. oraz uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 i Nr 2 w Raciborzu.

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here