Uczniowie Mechanika na praktyce zawodowej w Mainz [ZDJĘCIA]

uczniowie mechanika w mainz
Uczniowie Mechanika w Mainz.

Wyjazdem grupy 10 uczniów CKZiU nr 2 „Mechanik” z klas IIIb T (technik elektryk/elektronik) oraz IIIcT (technik informatyk) rozpoczęto realizację kolejnego projektu wspierającego kształcenie zawodowe w ramach projektów ERASMUS +, akcja mobilność zawodowa KA1.

Zatwierdzony w maju projekt pt. „Technik w unijnej firmie – szansa na start zawodowy” wszedł w fazę praktycznej realizacji. Od 5 listopada uczniowie przebywają na zagranicznej praktyce zawodowej. W niedzielę grupa po wstępnym „rozlokowaniu się” poznawała Moguncję oraz zakres działalności firm, do których udadzą się na praktykę zawodową. Każdy poznał trasę do swojego zakładu oraz podstawowe zasady i regulamin pracy. W poniedziałek rano uczniowie zostali serdecznie przywitani przez dyrektora partnerskiej szkoły – BBS 1 Gewerbe und Technik, Georga Sternala oraz współpracowników: Rolfa Goettelmanna i Gitte Wiedemutht – opiekunów uczniów w czasie pobytu w Niemczech.

- reklama -

Po zajęciach w szkole BBS1, po spotkaniu z dyrektorem i zwiedzaniu pracowni, zwłaszcza technicznych, uczniowie pojechali na spotkanie z burmistrzem. – W ratuszu spotkała nas miła niespodzianka – zostaliśmy powitani przez szefa wydziału edukacji urzędu po polsku. Serdeczne słowa – po polsku (mimo, że uczniowie znają dobrze język niemiecki) – już na samym początku „ociepliły klimat” spotkania – relacjonuje Konrad Hajdasz z CKZiU nr 2.

Wtorek był już normalnym dniem pracy. Uczniowie po szkoleniach bhp rozpoczęli zdobywanie doświadczeń i nowych kwalifikacji zawodowych – każdy w innej firmie. Wśród firm, gdzie uczniowie będą doskonalić swoje umiejętności, jest m.in. firma Dorr, Dornhoffer Ries-elektro czy też ZDF – centrala drugiego programu telewizji publicznej. Tam jeden z informatyków z Mechanika w wydziale technicznym będzie zajmował się naprawą i serwisem sprzętu IT.

Na czas po pracy oraz w weekendy opiekunowie przygotowali bogaty program kulturalny. W planie jest np. udział w otwarciu „sezonu” karnawałowego 11.11 o godzinie 11.11 czy też kibicowanie drużynie Mainz 05 w meczu Bundesligi przeciwko drużynie FC Koln albo zwiedzanie wystawy „Tag der Technik” Instytutu Fur Lehre und Weiterbildung. Poza tym oczywiście zaplanowano spotkania z rówieśnikami ze szkoły BBS1, zwiedzanie miasta i okolicy słynącej z winiarstwa czy też wyjazd do firmy ABB – wiodącego producenta aparatów elektrycznych i elektrotechnicznych.

Udział w zagranicznej praktyce jest możliwy dzięki projektowi ERASMUS+, który jest kontynuacją wcześniejszych projektów Leonardo Da Vinci realizowanych w CKZiU nr 2 „Mechanik”. – Dzięki wsparciu Unii Europejskiej realizujemy te projekty w Mechaniku już od 2005 roku. Mamy nadzieję, że uczniowie wrócą bogatsi o nowe doświadczenia – nie tylko z zakresu wiedzy zawodowej, ale i pogłębione kompetencje językowe – tak poszukiwane umiejętności na lokalnym o regionalnym rynku pracy – podkreśla Konrad Hajdasz.

fot. Mechanik
Konrad Hajdasz, oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj