Pracownicy sądów i prokuratur domagają się podwyżek. Protest także w Raciborzu

Sąd Rejonowy w Raciborzu
Sąd Rejonowy w Raciborzu

W ogólnopolski protest włączyli się pracownicy Sądu Rejonowego w Raciborzu. W obiekcie wywieszono flagi i plakaty informacyjne związane z akcją. Również znacząca część pracowników Sądu Rejonowego w Raciborzu w tym dniu wzięło urlopy na żądanie, czy honorowo oddawało krew. Pracownicy obecni w tym dniu w pracy byli ubrani na czarno.

- reklama -

Manifestacja pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów odbyła się 13 listopada. Protestujący wyrazili swój zdecydowany sprzeciw przeciwko zamrożeniu płac w przyszłym roku. Organizatorami były Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa oraz Rada Główna Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury Rzeczpospolitej Polskiej.

Protestujący domagali się zagwarantowanie wzrostu wynagrodzeń w 2018 roku dla pracowników sądów nie będących sędziami poprzez wyłączenie pracowników sądów z „zamrożenia” płac, na etapie dalszych prac nad budżetem zwiększenia środków na podwyższenie o 10% wynagrodzeń pracowników sądów, docelowo zmiany w systemie wynagradzania asystentów sędziów, urzędników sądowych i innych pracowników sądów poprzez objęcie tych grup systemem mnożnikowym, w końcu doszacowanie etatowe w sądach i prokuraturach w zakresie grup urzędniczych.

Jak informuje NSZZ Solidarność Pracowników Sądownictwa, w sądach i prokuraturach pracują nie tylko sędziowie i prokuratorzy, 90% osób pracujących w tych instytucjach to zwykli urzędnicy, których wynagrodzenia błędnie są utożsamiane z wynagrodzeniami tych pierwszych. – Około 80% pracowników sądów i prokuratur zarabia miesięcznie ok. 1.800zł netto, co biorąc pod uwagę cykliczne zwiększaniu zakresu obowiązków oraz odpowiedzialności, jest kwotą naprawdę niską – argumentują związkowcy.

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here