Podpisano umowę na dokończenie zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny [ZDJĘCIA]

podpisanie umowy zbiornik raciborz dolny
Umowę w obecności wiceministra środowiska Mariusza Gajdy podpisali Piotr Cywiński, p.o. dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach i Dariusz Blocher, prezes firmy Budimex, która dokończy budowę.

Umowę w obecności wiceministra środowiska Mariusza Gajdy podpisali Piotr Cywiński, p.o. dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach i Dariusz Blocher, prezes firmy Budimex, która dokończy budowę.

30 listopada w Raciborzu-Brzeziu została podpisana umowa na dokończenie budowy zbiornika Racibórz Dolny, którego celem jest zmniejszenie zagrożenia powodziowego w regionie. Umowę w obecności wiceministra środowiska Mariusza Gajdy podpisali Piotr Cywiński, p.o. dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach i Dariusz Blocher, prezes firmy Budimex, która dokończy budowę. Koszt inwestycji to blisko 904 mln złotych. Przewidywany termin zakończenia budowy wyznaczono na koniec 2019 r.

- reklama -

Mariusz Gajda podkreślał, jak ważny jest zbiornik Racibórz Dolny dla ochrony przeciwpowodziowej całej doliny Odry. – Bez tego zbiornika nie ma tak naprawdę pełnego bezpieczeństwa przed powodzią dla Wrocławia, nie mówiąc o Opolu i samym Raciborzu – zauważył wiceminister środowiska. – To jest kluczowa inwestycja dla bezpieczeństwa mieszkańców, a co za tym idzie – dla rozwoju kraju. Te inwestycje wpisują się w politykę prorodzinną – jeżeli ludzie będą się czuli bezpiecznie, nie będą musieli wyjeżdżać za granicę – powiedział Mariusz Gajda.

– Nasze województwo, ale nie tylko, czeka od 20 lat na to, żeby czuć się bezpiecznie. I mogę dzisiaj z pewnym optymizmem powiedzieć, że już za ponad 700 dni będziemy mieli zbiornik Racibórz Dolny zrealizowany. To jest przedsięwzięcie wręcz epokowe dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w Polsce – powiedział Jarosław Wieczorek, Wojewoda Śląski. Wspomniał również o wykorzystaniu zbiornika dla rozwoju gospodarki. – Wszystkim nam na tym zależy, żeby nasze drogi wodne były nie tylko pięknym krajobrazem, ale również, żeby wykorzystać je w procesach gospodarczych. Wolumen w Polsce jest promilowy, w Europie Zachodniej od kilku do kilkunastu procent jeśli chodzi o wykorzystanie dróg wodnych do tranportu towarów – mówił Jarosław Wieczorek.

– To jest pierwszy kontrakt Budimexu dla RZGW w Gliwicach, tym bardziej traktujemy to nie tylko prestiżowo, ale i odpowiedzialnie. Kończyć po kimś, komu się nie udało, to nie jest prosta sprawa, ale udowadniamy od 50 lat, że działamy odpowiedzialnie i wszystkie inwestycje zrealizowaliśmy z reguły przed czasem – zaznaczył Dariusz Blocher.

Czesław Burek, wójt gminy Lubomia, podkreślał dobrą współpracę między samorządem a państwem jeśli chodzi o przeniesienie wsi Nieboczowy. – 2,5 mln ludzi od Raciborza po Wrocław i nie zapomnieliśmy wszyscy o tych kilkuset mieszkańcach. Myślę, że jest to wzrocowy przykład, jak skrócić te wszystkie niemiłe chwile. Na ukończeniu jest wieś, przesiedlenia także. Po raz pierwszy w historii Polski inwestorem bezpośrednim jest samorząd korzystający z pomocy państwa. Zachęcam do rozwiązań, w których łączy się interes publiczny lokalny z interesem publicznym ogólnopaństwowym, a przy okazji interesem prywatnym mieszkańców – mówił Czesław Burek.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here