Iwona Pardon-Chojecka – dzięki księdzu Pieczce powróciła do Raciborza

Iwona Pardon-Chojecka
Iwona Pardon-Chojecka odznaczona medalem im. ks. S.Pieczki

11 grudnia raciborska kompozytorka, jako jedna z pięciu wyróżnionych w tym roku osób, odebrała medal im. Ks. Prałata Stefana Pieczki.

 

- reklama -

Kompozytorka, pianistka i aranżerka. Raciborzanka. Zamężna (mąż Dariusz), matka czwórki dzieci. Po ukończeniu studiów podejmuje pracę w Szkole Podstawowej Nr 97 w Warszawie Aninie, jako nauczyciel zasad chorału gregoriańskiego oraz harmonizacji gregoriańskiej. Staraniem ks. Prałata Stefana Pieczki w roku 1989 r. powraca do Raciborza, gdzie rozpoczyna pracę jako organista w parafii WNMP w Raciborzu. Tu zakłada zespół kameralny muzyki dawnej, złożony ze studentów kierunku muzyka raciborskiego studium nauczycielskiego. Od 1990 r. pracuje w szkole specjalnej.

Iwona Pardon-Chojecka zaaranżowała i nagrała blisko 100 utworów. W roku 2009 zakłada przy parafii św. Mikołaja w Raciborzu zespół kameralny Unisono, z którym w 2014 roku zdobywa pierwsze miejsce na przeglądzie Pieśni Religijnej w Azotach. Obecnie jest organistą w parafii Matki Bożej. W roku 1979, we wrześniu, przy współpracy z księdzem Stefanem Pieczką i wraz z zespołem w składzie: Zbyszek Kułagowski (instrumenty klawiszowe), Piotrek Wnuk (gitara), Jolanta Ceber, zdobywa wyróżnienie na X Ogólnopolskim Sacrosongu w Częstochowie. Zespół przyjął nagrodę z rąk ks. Kardynała Karola Wojtyły (na trzy tygodnie przed jego wyborem na papieża): – Byliśmy wówczas bardzo młodzi, nie potrafiliśmy do końca zrozumieć tę sytuację i tak głęboko ją przeżyć, ale to, co działo się później, było już dla nas ogromnym przeżyciem – wspomina tamten czas Iwona Pardon-Chojecka.

Iwona Pardon-Chojecka
Iwona Pardon-Chojecka odznaczona medalem im. ks. S.Pieczki

Laureatka medalu im. ks. Prałata Stefana Pieczki podzieliła się swoimi wspomnieniami, związanymi z jego osobą:
– Razem z bratem śpiewaliśmy w kościele. Ksiądz Pieczka wykorzystywał nasze zdolności na wszelkie sposoby (…) i sprawiał, że mogliśmy się rozwijać. Później zaczęłam studia muzyczne, w których ksiądz mocno mi kibicował – opowiadała raciborska kompozytorka, wspominając, że to właśnie dzięki staraniom księdza Pieczki powróciła do miasta Raciborza, za co dziś jest mu ogromnie wdzięczna.

Medale im. Księdza Stefana Pieczki dla ludzi z życiem bez skazy
Medale im. Księdza Stefana Pieczki dla ludzi z życiem bez skazy

Iwona Pardon-Chojecka to wrażliwa, zawsze uśmiechnięta, otwarta na drugiego człowieka osoba. Można powiedzieć, za księdzem Stefanem Piłeczką, że dekalog pozostał jej busolą życia.

Czytaj również: Medale im. Księdza Stefana Pieczki dla ludzi z życiem bez skazy

/k/
Fot. Ireneusz Burek

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here