Prezydent miasta i starosta raciborski podsumowali 2017

Racibórz: Prezydent miasta i starosta raciborski podsumowali 2017

– Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi – mówił prezydent Raciborza, Mirosław Lenk. Spotkanie noworoczne w RCK było jednak przede wszystkim okazją do podzielenia się z gośćmi ubiegłorocznymi sukcesami w pracy władz miasta i powiatu.

12 stycznia br. w Raciborskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie noworoczne, którego gospodarzami byli Starosta Raciborski Ryszard Winiarski i Prezydent Miasta Racibórz Mirosław Lenk. Włodarze, w pełnych optymizmu słowach, podsumowali ubiegły, 2017 rok i zaprosili zgromadzonych na koncert zespołu Vołosi.

- reklama -

Gośćmi noworocznego spotkania w RCK byli m.in. poseł Gabriela Lenartowicz, senator Adam Gawęda, Michał Woś – podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, a także samorządowcy zarówno z miasta i powiatu raciborskiego, jak i Kędzierzyna-Koźla czy powiatu wodzisławskiego, przedstawiciele służb, inspekcji, straży, stowarzyszeń i klubów sportowych oraz przedstawiciele świata biznesu.

Gospodarze wydarzenia, jako jedno z ważnych ubiegłorocznych osiągnięć dla całego powiatu, wymienili m.in. zakwalifikowanie raciborskiego szpitala do drugiej grupy w tzw. sieci szpitali, co w praktyce oznacza pełne finansowanie placówki na cały rok. Miniony 2017 okazał się również rekordowy pod względem liczby urodzin – w ubiegłym roku w raciborskim szpitalu na świat przyszło bowiem 1440 dzieci.

Z początkiem stycznia, w jednym z budynków Szpitala Rejonowego w Raciborzu przy ul. Gamowskiej 3, swoją działalność rozpoczął Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Jego uruchomienie to ogromne ułatwienie dla osób niepełnosprawnych, które dotychczas, po orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, kartę parkingową czy legitymację, zmuszone były jechać aż do Rybnika. Udogodnieniem dla wszystkich raciborzan jest też z pewnością otwarty już w sierpniu ubiegłego roku Terenowy Punkt Paszportowy przy ul. Batorego 8/2.

Sukcesywnie, na terenie miasta i całego powiatu, przebudowywane są kolejne drogi i chodniki. Jak wyjaśniał starosta Winiarski, drogi powiatowe w sumie liczą sobie 170 km – ich modernizacja możliwa jest dzięki środkom powiatu, dotacjom oraz finansowemu wsparciu poszczególnych gmin. Przy wsparciu parlamentarzystów, włodarze mają również nadzieję na przeprowadzenie w niedalekiej przyszłości termomodernizacji szpitala, jak również szpitalnego oddziału ratunkowego.

– Dla miasta Raciborza, dla naszych mieszkańców i dla samorządu myślę, że był to bardzo dobry rok… Był to również rok szczególny, bo obchodziliśmy piękny jubileusz – 800-lecie nadania praw miejskich – mówił prezydent miasta Mirosław Lenk. W 2017 roku, do regionalnych programów operacyjnych województwa śląskiego miastu udało się złożyć wnioski za 47 mln złotych, z których większość została już rozpatrzona pozytywnie. Wśród złożonych wniosków warto wymienić m.in. modernizację starej komendy policji, termomodernizację zasobu mieszkaniowego gminy czy wymianę oświetlenia ulicznego.

Racibórz, dla swoich mieszkańców, inwestuje również w mieszkania komunalne. W budynku na ulicy Przejazdowej powstało 16 nowych mieszkań w wysokim standardzie, wykończonych „pod klucz”, gotowych do zamieszkania, oddanych w najem w formule TBS. Latem przekazane zostaną kolejne 20 mieszkań w drugim budynku przy ul. Przejazdowej 22. – Będziemy budować dopóki, dopóty nie zniknie kolejka oczekujących na mieszkanie. Wiosną rozpoczniemy inwestycje na Łąkowej. To, póki co, 100 mieszkań komunalnych, na budowę których pozyskaliśmy finansowanie w wysokości 45% wartości inwestycji – mówił prezydent Lenk.

Dbając o zdrowie i jakość życia mieszkańców miasta i regionu, tylko w ubiegłym roku Racibórz przeznaczył ponad 4 mln złotych na ograniczanie niskiej emisji. Jednocześnie już teraz Mirosław Lenk zapewnia, że w 2018 roku kwota środków na walkę o czyste powietrze wzrośnie o ponad milion.

Szczęśliwie w mieście nie brakuje również miejsc pracy, sprzedawane są kolejne tereny inwestycyjne. Jak jednak zauważają władze miasta, niezmiennie należy dążyć do poprawy oferowanych przez przedsiębiorców warunków zatrudnienia – tak, by raciborzanie decydowali się podjąć pracę właśnie w swoim mieście.

Niezwykle ważna dla mieszkańców miasta jest też z pewnością ostateczna decyzja Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, określająca środowiskowe uwarunkowania do przedsięwzięcia dla projektu Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna. W zamierzeniu droga ma umożliwić dojazd z Raciborza do autostrady A1 w około 15 minut. Trasa na tym odcinku ma ponad 24 kilometry a przebiegać będzie przez Rudnik, Racibórz, Kornowac, Gaszowice, Lyski, Rydułtowy i Rybnik.

Obecny etap inwestycji dotyczy części trasy, od ronda na DK 45 przed Raciborzem, przy zjeździe do Rudnika, do ulicy Piaskowej w Raciborzu. W czerwcu ubiegłego roku na realizację 8-kilometrowego odcinka Rudnik-Piaskowa Racibórz otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 150 milionów złotych. Aby inwestycja nie straciła finansowania, powinna być oddana do 2022 roku.

– Nie wszystko nam wychodzi. A już na pewno – nie tak, jakbyśmy sobie tego do końca życzyli. Tylko ten jednak nie popełnia błędów, kto nic nie robi. (…) Współpracujmy ze sobą, (…) niezależnie od poglądów czy miejsc, jakie zajmujemy w naszych instytucjach – powiedział na podsumowanie swojego wystąpienia prezydent miasta Raciborza, Mirosław Lenk.

Racibórz: Koncert Vołosi na samorządowe podsumowanie roku 2017
Dla umilenia samorządowego podsumowania roku, 12 stycznia w sali widowiskowej RCK w karpackich rytmach wystąpiła grupa Vołosi. Zespół Vołosi tworzony jest przez muzyków klasycznych oraz górali z Beskidu Śląskiego. Muzycy w swojej twórczości inspiracje czerpią głównie z muzyki Karpat, ale nie boją się również sięgać po elementy muzyki bałkańskiej, cygańskiej czy orientalnej. Na swoim koncie mają już setki koncertów zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Vołosi występowali m.in. w Kanadzie, Chinach, Indiach, Nepalu, Japonii i Gruzji. Koncert muzyki tak żywej, energicznej i radosnej skazany był na sukces – góralskie rytmy na samorządowe podsumowanie roku w RCK przypadły do gustu wszystkim obecnym na sali słuchaczom.

Katarzyna Krentusz
Zobacz również: Spotkanie Noworoczne z zespołem Vołosi w RCK

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here